Tuleviku linn

Lõuna-Aafrika Vabariik saab oma esimese nutilinna

Lõuna-Aafrika Vabariigi president Cyril Ramaphosa teatas hiljuti rahvuslikus pöördumises, et riigi väikseima provintsi Gautengi lennujaama ümber kerkib järgmise kümne aasta jooksul esimene futuristlik linn Lanseria, kus hakkab elama kuni pool miljonit inimest.   

“Lanseriast saab on futuristlik arengu- ja võimaluste linn, mille elanikud saavad heades tingimustes töötada ja elada ning suurelt unistada,” ütles projekti erainvestor Crosspointi esindaja. Futuristlik linn pole mitte ainult esimene omataoline, vaid ka Lõuna-Aafrika Vabariigi kõige suurem ja mitmekülgsem kinnisvaraprojekt.

Lanseriasse tuleb 50 000 elamut ja umbes 5 miljonit ruutmeetrit äripinda, ning linna eesmärk on väga mitmekülgne – olla ühelt poolt riigi info- ja kommunikatsioonitehnoloogia-, koolitus- ja uurimiskeskus, ning pakkuda ka turistidele märgilisi vaatamisväärsusi ja vaba aja veetmise võimalusi.  

“Oleme kokku pannud uuendusliku projekti, millega rahastatakse nii linna kanalisatsiooni, elektrit, vett, digitaalset infrastruktuuri ja transpordivõrgustikku,” märkis president Ramaphosa. Muuhulgas on eesmärgiks olla võimalikult roheline – koguda vihmavett ja kasutada päikeseenergiat, et tagada võimalikult väike jalajälg keskkonnale. 

Lanseriast saab Lõuna-Aafrika Vabariigi esimene apartheidijärgne linn, mis tugineb linnade jätkusuutlikkuse headele tavadele ja aruka linna aluseks olevatele põhimõtetele. Apartheit ehk rassieraldus tekkis 1948. aastal tumeda- ja valge nahaga inimeste vaidlustest, mis on mänginud suurt rolli riigi ajaloos ja poliitikas. Linna üldplaanis on kirjas, et linnaprojekt peab hõlmama laialdaselt määratletud riigi sotsiaal-majanduslikku spektrit ja edendama linnamajandust. 

Linna planeerimiskavale lisati eelmisel aastal ka täiendavad üksikasjad, kus on muuhulgas välja toodud, et Lanseria lennujaamalinna projekt viiakse ellu järgmise kümne aasta jooksul, ning selle eestvedajateks on Gautengi provintsi inimasustuse osakond koostöös erainvestor Crosspoint ettevõttega. 

Projekt on kogunud hoogu juba aastaid, ning kandis alguses nime Cradle City, mille ehitusplaanid algasid juba 2007. aastal ideega luua Lõuna-Aafrikasse esimene lennujaama ümbritsev linn. Senini oli projekt aga riigis üsna väikese tähtsusega, kuid hakkas koguma tähelepanu, kui president Ramaphosa selle eelmisel aastal taas jutuks võttis. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.