Tuleviku linn

Lõuna-Korea pealinnas katsetatakse tänavatel nutikaid isejuhtavaid roboteid ja tehisintellekti

Foto: Smart City Korea.

Lõuna-Korea pealinnas Soulis võetakse peagi kasutusele kolm uut info- ja kommunikatsioonitehnoloogial põhinevat nutika linna teenust. 

Kõigepealt hakkavad linnas patrullima isejuhtivad neljarattalised robotid, mille ülesandeks on ohtlike olukordade tuvastamine ja desinfitseerimisvahendi pakkumine. Samuti tuuakse tänavatele IoT-toega (Internet of Things) plastpudelite prügikastid, et parandada olmejäätmete ringlussevõtu määra.

Patrullivad robotid

Linnavalitsuse teatel hakkavad esialgu patrullimisega tegelema kaks robotit, üks Gwangjin-gu piirkonnas ja teine Songpa-gu ümbruses. 

Hädaolukorras, näiteks kuuldes karjeid või tulekahjuhäireid, teavitavad läheduses ringi patrullivad robotid häälteate ning sireenide abil koheselt hädaabikeskust. Samuti pakuvad robotid vajadusel desinfitseerimisvahendit, mõõdavad kehatemperatuuri ja steriliseerivad UV-valgusega erinevaid esemeid. 

Ebaseaduslik parkimine ja plastpudelite kogumiskastid

Lisaks paigaldatakse Geumcheongu piirkonda seirega elektrisõidukite laadimisjaamad, kus hakatakse IoT-andureid kasutades jälgima sealset ebaseaduslikku parkimist ja koguni seaduserikkujatele hoiatusi andma. 

IoT-andurid tuvastavad parkimiskohale sisenevate autode numbrimärgid ja teevad kindlaks, kas tegu on elektrilise sõidukiga või mitte. Kui selgub, et parkimiskohal peatub sisepõlemismootoriga sõiduk, antakse juhile märku tema ebaseaduslikust parkimisest.

IoT-andurid tuvastavad parkimiskohale sisenevate autode numbrimärgid ja teevad kindlaks, kas tegu on elektrilise sõidukiga või mitte.Foto: Smart City Korea.

2021. aasta detsembris läbi viidud pilootprogramm näitas, et teenus oli tõhus. Selgus, et ligi 80% sisepõlemismootoriga autojuhtidest, millel olid hoiatustuled või häälteated, lahkus parkimistsoonist viie minuti jooksul ja pargis mujale.

Olmejäätmete ringlussevõtu määra parandamiseks kavatseb Souli suurlinna valitsus laiemalt kasutusele võtta ka IoT-toega PET-plastpudelitele mõeldud prügikastid. Konteinerisse on paigutatud sügavõppel põhinev kaamera, mis suudab tuvastada PET-pudelid ja seejärel avada automaatselt kaane.

Seni on linn paigaldanud kokku 10 prügikasti, mis asuvad Mapo-gu piirkonnas olevate ülikoolide ja raamatukogude läheduses.

„Laiendame teenust üle linna pärast seda, kui oleme hinnanud kodanike rahulolu ja iga teenuse tõhusust. Seeläbi liigume edasi turvalise ja mugava targa linna poole,” rääkis Souli Targa linna poliitikabüroo peadirektor Park Jong-Soo.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.