Tuleviku linn

Lõuna-Koreas ehitatakse teisaldatavaid parke, et parandada õhukvaliteeti

Vaade Souli kesklinnale.Foto: Shutterstock

Lõuna-Korea pealinna Souli linnavalitsus (Seoul Metropolitan Government, SMG) plaanib luua juurde moodsaid moodulparke, mida saab hõlpsasti paigaldada, et parandada linna planeeringut ja õhukvaliteeti vähendades õhus levivate tahkete osakeste taset.

Moodulparkide eesmärgiks on pakkuda vaheldust linnapildis domineerivatele betoonpindadele. Parke planeeritakse juurde rajada kaheksasse erinevasse asukohta, teiste hulgas Gangnami jaam, Soul Forest jaam ja Bangbae kohvikutänav.

Rohelised varjualused

Teisaldatavad pargid luuakse kasutuna seisnud piirkondadesse, näiteks tee äärde või sillutatud aladele, tuues sinna kokku mitmed mobiilsed taimlad koos puhkealadega. 

See on kiire ja lihtne viis luua juurde rohelisi varju pakkuvaid piirkondi betooni või asfaldiga sillutatud pindadele ja tühjadele kruntidele, kus on keeruline tagada puude istutamiseks sobivat pinnast ilma suuremate maaparandustöödeta.

Erinevate sündmuste korraldamise ajaks saab moodulparke vastavalt vajadusele kraana või kahveltõstuki abil ümber tõsta. Taimlaid saab ümber paigutada nii, et need toetaksid kõige paremini iga sündmuse toimumist ning aitavad nii luua ainulaadset õhkkonda.

Souli linnavalitsus alustas teisaldatavate parkide loomist 2019. aastal ja praeguseks on sellised pargid loodud 16 erinevasse kohta. Käesoleval aastal lisanduvad kaheksa asukohta on valitud sellel põhjusel, et neil puuduvad haljasalad ja varju pakkuvad piirkonnad, näiteks sobiv väljak metroojaama ees või rohelised alad elamurajoonide ümber.

Linnavalitsus kavatseb istutada ka kõrgeid puid, mis võivad pakkuda suuremaid varjualuseid piirkondi ning seeläbi suurendatakse ka üldist puude arvu võrreldes eelmise aastaga. Lisaks tutvustab valitsus inimeste vahel piisava vahe hoidmiseks mõeldud pinke, mis on suunatud ühele inimesele kasutamiseks ning aitavad võidelda nii COVID-19 kui ka teiste nakkushaigustega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.