Marsile suunduvaid astronaudid võiksid tulevikus end ravida 3D-printimise abil

Foto: SpaceX

Kui inimesed kunagi Marsile reisimise isegi võimalikuks suudavad teha, ei tähenda see, et sinna kerge oleks pääseda. Kosmosereisid kestavad aastaid ning kui mõni astronaut selle käigus tõsisemalt luumurru või põletuste näol vigastada saab, ei ole teda võimalik ravimiseks tagasi Maale saata.

Seepärast on Dresdeni tehnikaülikooli ülikooli haigla teadlased arendanud esimese prototüübi bioprintitud naha ja luu proovidest, mis on mõeldud just kosmoses kasutamiseks. Kuigi patsientide 3D-printitud naha abil ravimine on veel lapsekingades, on see kosmoses veelgi tähtsam kui maa peal, sest seal ei tervene inimkeha nii kiiresti kui siin.

“Põletuste puhul saaks täiesti uut nahka bioprintida, selle asemel, et seda kuskilt mujalt astronaudi kehalt võtta, mis omakorda vigastab keha ja ei pruugi kosmoses nii hästi paraneda,” sõnas Tomasso Ghidini, Euroopa kosmoseagentuurist, kes juhib käesoleva projektiga seotud osakonda.

Kuna lahendus peab töötama ka nullgravitatsiooniga, tuli teadlastel leiutada 3D printimise meetod, mis töötaks ka pea alaspidi. Inimvere plasmat, mida kasutatakse naharakkude bioprintimiseks, taimse materjaliga, et see toimiks ka teistsuguse gravitatsiooniga. Luude 3D printimiseks lisati prinditud inimtüvirakkudele kaltsiumfosfaadi luumassi. Kaltsiumfosfaat toimib kui tugevdav materjal ja imendub luu kasvades kehasse.

Ilmselgelt on need alles esimesed sammud teel kosmoses 3D printimise abil inimeste ravimiseni. Kuna kosmoselaeva mahub ainult teatud hulk asju ja ruume, uuritakse projekti raames ka seda, milliseid rajatisi on kindlasti pardale vaja, et astronaudid saaksid ise 3D bioprintimisega hakkama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.