Melbourne’is käivitati kõigi aegade suurim roheprojekt

Melbourne.Foto: Pixabay

Austraalias asuv Melbourne’i linn on koroonapandeemiale reageerinud plaaniga istutada linna 150 000 puud ja põõsast. Nii soovitakse muuta linn varasemast rohelisemaks, ühtlasi aga teha avalik ruum senisest paremaks ja luua ka uusi töökohti.

Linnapea Sally Capp selgitas, et lisaks elukeskkonna parandamisele ja bioloogilise mitmekesisuse toetamisele tekib projektiga juurde 64 uut töökohta inimestele, kes oleks muidu jäänud koroonaviiruse pandeemia tagajärjel töötuks.

Keskkonnahoidlik linn

Projekt „Roheline linn” saab teoks Melbourne’i linna, ettevõtte CityWide’ ja Victoria osariigi valitsuse koostöös. Seda rahastatakse Victoria osariigi valitsuse algatuse „Working for Victoria” kaudu.

“Oleme alati pidanud parke ja linnaaedasid väga oluliseks Melbourne’i osaks ning pandeemia ajal on nende olemasolu saanud veelgi olulisemaks,” ütles Capp. “Pargid ja aiad pakkusid inimestele karantiini ajal võimalust turvaliseks liikumiseks, tervisespordiks ja värske õhu nautimiseks.”

Projekti raames istutatakse linna juurde umbes 116 000 heintaime- ja lilleistikut ning 30 000 põõsast. Nende hulgas on ka mõningate Victoria osariigis ohustatud liigi istikut. „See on suurepärane investeering tervislikumasse tulevikku, võimalus pärandada tulevastele põlvedele rohelisem linn,“ lisas Capp.

Roheprojekt vähendab kuuma saare efekti

Melbourne’is keskkonnateemasid koordineeriv Cathy Oke märkis, et puude istutamine on üks tõhusamaid ja lihtsamaid viise reageerida kliimaprobleemidele ning see aitab ühtlasi vähendada „kuuma saare efekti“.

Lahti seletatult tähendab kuuma saare efekt seda, et asfalt ja betoon teedel ning bituumen, tumedat värvi plekk ja eterniit katustel neelavad soojust. Seda infrapunakiirgusena tagasi peegeldades aga suurendavad need rajatised temperatuuri enda ümber. Haljastus aitab kirjeldatud efekti leevendada, kandes ümbritsevasse õhku pinnases ja taimelehtedes olevat niiskust ning alandades seeläbi temperatuuri.

„Kõnealuse projektiga luuakse umbes 24 000 ruutmeetri suurune ala, millega suurendatakse linna taimestikku 6% võrra. See on oluline samm eesmärgi poole, mille oleme Melbourne’is seadnud – katta 2027. aastaks taimedega 20% linnast,” avaldas Oke.

Ta lisas, et 150 000 uut taime ja puud pakuvad otsustavat elupaika 276 linnuliigile, imetajale, roomajale ja konnale – aga ka enam kui 1500 putukaliigile.

Istutatakse ka looduskaitsealadele

Istutuskohad on kinnitamisel ning need võivad hõlmata ka looduskaitse all olevaid alasid, nagu näiteks Royal Park ja mõned Melbourne’i tänavad.

Tööd algavad juba käesoleva aasta juunis kasvukohtade valimise ja ettevalmistamisega. Sellele järgnevad istutamistegevused, puude ja taimede kaitsmine ning kaitsmine kahjurite ja haiguste eest.

Melbourne’is investeerib igal aastal linna uute puude istutamisse ligi 1,8 miljonit Austraalia dollarit. Uus roheprojekt annab suure panuse täita mõne aja eest seatud eesmärk, et 2040. aastaks oleks 40% avalikus kasutuses olevast kaetud puudega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.