Metaversumisse kolivad ka targad linnad – esimest on juba “ehitama” hakatud

Facebooki ehk nüüdseks Meta poolt välja kuulutatud Metaversum ehk tehismaailm, kus me saame virtuaalkeskkondades edaspidi suhtlema hakata, on avatud ka kõigile tarkadele linnadele ja metropolidele, et oma päris maailm ja nutikad lahendused sinna üle kolida. Digitaalne ehitus ja maade hõivamine juba käib – Lõuna-Korea pealinn Seoul tahab olla üks esimestest, kes Metaversumis “kopa maasse lööb” ja oma teenused avab.

Metaversum ehk Metaverse on tegelikult midagi, mida me oleme juba osaliselt näinud. Meenutame näiteks Second Life´i, kus isegi Eesti riigil oli püsti pandud oma virtuaalne saatkonnahoone. Mis on siis nüüd teisiti?

Teisiti on Meta tegijate sõnul see, et nüüd on Metaversumis kõik kohal, sest Facebookis ju on peaaegu kõik olemas ning virtuaalprillidega on keskkond hoopis ehedam. Jääb üle vaid ehitada suhtluskeskkond, kuhu kõik oma unelmate avataridega saaksid rändama minna ja ideaalmaailma koos ideaalsuhetega üles ehitada.

Sinna hulka kuulub muidugi ka ideaalne linn. Nutikad linnad, kus kõik on omavahel ühendatud, saaksid oma linnakeskkonna edukalt ühendada ka tehismaailmaga. See on veel täiesti uus avastamata territoorium, kuid esimesi katseid juba tehakse.

Seouli linnavalitsus kuulutas, et nemad on üks esimesi tarku linnu, kes liitub (praegu veel lihtsalt plaanina eksisteeriva) Metaversumiga. Linnavalitsuse juhtide sõnul on Metaverse hea platvorm, mille kaudu suhelda linnaelanike ja linnakülalistega virtuaalselt, kuna pandeemiajärgselt on uued digikanalid olulisemad, kui kunagi varem. Lisaks saab Metaverse´i ehitada Seouli linna digitaalse kaksiku ehk virtuaalkoopia.

Metaversumis oleksid esindatud kommunaalamet, majandus-, kultuuri-, turismi-, haridus- ja kodanikuteenistus. Esimesed visandid ja töötavad lahendused peaksid valmis saama 2023. aastal.

Esimeste teenuste seas avatakse näiteks virtuaalne linnapea büroo, Seoul FinTech Lab, Invest Seouli esindus ja Souli ülikoolilinnak. Keskuse nimeks saab “Metaverse 120 Center”. Riigametnikud hakkavad virtuaalses linnas kliente vastu võtma avataridena ning pakuvad külastajatele konsultatsioone ja avalikku teenust uutmoodi.

Turistidele lubatakse virtuaalses linnas samuti midagi põnevat, kui ise kohale tulla ei saa. “Virtual Tourist Zone” on tehiskeskkond, kus saab külastada Souli peamisi turismiatraktsioone, nagu Gwanghwamun, Deoksugungi palee ja Namdaemuni turg. Näha saab isegi veel enam, kui linnas kohapeal, sest virtuaalses ruumis võib ju üles ehitada ka ammu kadunud ajaloolisi objekte nagu näiteks Donuimuni Värav. 2023. aastast toimuvad ka Souli suurimad festivalid nagu iga-aastane laternafestival Metaversumis, et seda saaksid nautida kõik inimesed üle maailma. Liitreaalsuse ja täiendatud reaalsusega pakutakse teenuseid ka puuetega inimestele.

Seoulil on lootust saada Metaverse´is esindatud esimeseks suurlinnaks, kus saavad külalised suhelda linnaametnike avataridega ja kasutada erinevaid linna teenuseid. Üks peamisi strateegiaid on praegu “muuta Soul tuleviku emotsionaalseks linnaks”, kirjeldas linnapea Oh Se-hoon tulevikuplaani Seoul Vision 2030 sisu seoses Metaversumiga. Linna digitaalne kaksik peaks valmis saama juba 2026. aastaks.

Facebooki kasutajad saavad Metaverse´i keskkonda kasutada lähiaastatel. Selleks on arvatavasti vaja ligi 300 dollarit maksvat virtuaalreaalsuse peavarustust.

Vaata Meta (endise Facebooki) Metaverse´i pikemat esitlust ja tutvustust siit videost:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.