Tuleviku linn

Michigani osariigis käivitati nutikate ristmike süsteem, mis tõstab ohutust ja säästab keskkonda

Foto: Continental.

Paljude inimeste jaoks eeskätt rehvitootjana tuntud tehnoloogiafirma Continental paigaldas USAs kahele ristmikule süsteemi, mis peaks parandama liiklusvoolu, vähendama heitgaase ja suurendama oluliselt ristmike ohutust.

Michigani osariigis Auburn Hillsi linnas valiti välja kaks ristmikku, kuhu paigaldati Continentali poolt lühi- ja pikamaa-andurid ja süsteem, mis tuvastab vales suunas sõitvaid autojuhte.

Hetkel kogub ristmikele paigaldatud süsteem nimega Hub liiklejate kohta anonüümseid andmeid nagu näiteks jalakäijate ja sõidukite liikumismustrid. Lisaks sensoritele hõlmab Hub ka teeäärset mõõteseadet ja kontrollpulti, millega töödeldakse andmeid ja juhitakse erinevaid funktsioone.

Sedasi on võimalik näiteks pidada arvet selle üle, kui palju sõidukeid kindlasse tsooni liiguvad, et huvitatud autojuhte seal linnaosas olevate vabade parkimiskohtade arvust teavitada.

Valgusfooridega ühendatuna saab süsteemi abil muuta ka liiklusvoolu sujuvamaks, vähendades sedasi nii ummikuid kui ka koha peal seisvatelt masinatelt tulevaid heitgaase. Süsteemi abil on võimalik ristmikule lähenevaid autojuhte võimalikest ohtudest teavitada, olgu selleks siis jalakäijad, peatunud sõidukid või midagi muud.

Vales suunas sõitvad juhid on kasvav probleem

Lisaks on ristmikele paigaldatud WWD (wrong-way driver ingl k) süsteem, mis annab autojuhtidele teada, kui nende poole läheneb vales suunas sõitev juht. Süsteem on arendatud välja peamiselt kiirteedel kasutamiseks.

Igal aastal toimub USAs keskmiselt 295 vales suunas sõitmisega seotud õnnetust, mille tagajärjel hukkub 389 inimest. Kusjuures see trend on viimase viie aasta jooksul tõusma hakanud.

Iseõppiv süsteem tuvastab automaatselt teede sõidusuuna ning selle, kas sõitvad autod liiguvad õiges suunas. Ohu – ehk valesti sõitva sõiduki korral – teavitatakse läheduses viibivaid autojuhte nutiseadme või ühenduses oleva sõiduki kaudu.

Lisaks Auburn Hillsi linnale juhib Continental samasugust Hubi ka Hiinas Changshas ning nutikaid ristmikke Californias Walnut Creekis ja Ohios Columbuse linnas. Lähitulevikus on plaanis firmal süsteeme ka teistesse linnadesse laiendada.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.