Mikrokraadiprogrammid – võimalus kiireks teadmiste täiendamiseks või karjääripöördeks

Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor professor Eneken Titov sõnab, et mikrokraad on komplekt ühe valdkonna pädevusi ning selle eesmärk on saada lühikese ajaga valdkonnast süsteemne ja detailne ülevaade.Foto: Ülemiste City

Tööturul konkurentsivõimelisena püsimiseks või karjääripöörde tegemiseks on vajalik omandada uusi oskusi ja teadmisi, kuid mõeldamatu on läbida aina uusi magistri- või doktoriõppekavasid. Tegelikult ei ole kiirelt teadmiste omandamiseks vaja sugugi omandada õppeprogrammi täies mahus –  suurepärased võimalused annab ka mikrokraadi omandamine. 

Mis vahe on mikrokraadil tasemeõppes või avatud kõrgkoolis õppimisega?

Tasemeõppe läbinu saab diplomi või kraadi. Avatud kõrgkool annab võimaluse valida osalemise tasemeõppe (rakenduskõrghariduse, bakalaureuse- või magistriõppe) õppeainetes, kuid vaid mõned õppeained ei pruugi anda tervikpädevust. 

“Mikrokraad on komplekt ühe valdkonna pädevusi ning selle eesmärk on saada lühikese ajaga valdkonnast süsteemne ja detailne ülevaade – omandada vajalikud teadmised ja oskused,” täpsustab Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor (EEK Mainor) professor Eneken Titov. Mikrokraadiprogrammid pakuvad paindlikke õppimisvõimalusi neile, kel on tekkinud vajadus erialaseid teadmisi värskendada, sest õpingutest on näiteks pikk aeg möödas.

Tartu Ülikooli elukestva õppe keskuse juhataja Tiia Ristolainen ütleb, et mikrokraadiõppesse on oodatud ka need, kes soovivad parandada konkurentsivõimet tööturul või kavandavad oma karjääris muutusi ja vajavad erialaseid pädevusi mõnes kitsamas valdkonnas, sest muutuv tööturg nõuab pidevalt uute oskuste omandamist.

Eesti Maaülikooli (EMÜ) avatud ülikool juhataja Kristina Marrani sõnul on mikrokraad väga mugav töötavale inimesele, näiteks EMÜ-s toimub mikrokraadiõpe peamiselt õhtusel ajal. “Samuti on see hea võimalus tulla ülikooli tasemel haridust omandama, ilma sisse astumata,” toob Marran välja veel ühe eelise. 

Mikrokraadid annavad eelise tööturul ka tulevikus

TalTechis on huvilistel valida eri valdkondade ja 16 erineva kava vahel, näiteks jätkusuutlik rõiva- ja tekstiilitootmine, personali värbamine või digitaalne tootmine. “Õppekavade koostamisel lähtusime tööjõuvajaduse pikast perspektiivist, sest on oluline, et õpitud teadmisi saaks kasutada võimalikult palju,” sõnas TalTechi avatud ülikooli juhataja Hanno Tomberg. 

Eesti Maaülikoolis on samuti valikus 16 erinevat programmi ning teemad on valitud nii, et need annavad õppijale hiljem ka eelise tööturul ning on vaatega tulevikku. Avatud on järgmised mikrokraadi programmid: turundus ja juhtimine, ergonoomika, aiandus ning taimekaitse, mesindus, metsa- ja linnaökoloogia, keskkonnaalased kursused, lisaks mitmed insenerivaldkonna teemad. Kuna tuleviku suund on robotid ja tehnika, siis on avatud ka robootika ja droonisüsteemide mikrokraad. 

Tartu Ülikoolis on kevadsemestril valikus kaks programmi: teenuste disain ning  tarkvaraarenduse alused ja tarkvaraprojektide juhtimine. 

Tiia Ristolainen täpsustab, et mõni mikrokraadiprogramm, näiteks kevadsemestril algav teenuste disain, sisaldab ka praktikat. “Käesoleva õppeaasta sügissemestril alustas üle 200 õppija teadmiste omandamist 18 Tartu Ülikooli mikrokraadiprogrammil,” avaldab ta veel. 

EEK Mainoris on selleks kevadeks programm nimega juhtimissüsteemide hindamine ja parandamine, mis kuulub kvaliteedijuhtimise õppekavasse. “Seda eriala on turul vähe, aga siiani oleme näinud, et huvilisi on palju,” sõnas EEK Mainori õppeprorektor Ly Hõbe.

Loe Eesti suurimate kõrgkoolide mikrokraadidele kohta täpsemalt SIIT

Võimalus minna üle tasemeõppesse

Eestis ja Euroopa Liidus tegeletakse praegu mikrokraadide reguleerimisega. “Esialgne idee oli see, et eri mikrokraadidest saaks kombineerida tasemeõppe – õppur võtab endale näiteks nii turunduse, finants- ja personalijuhtimise programmi ning saab sellest kokku ärijuhtimise tasemeõppe kraadi,” selgitab Eneken Titov, ja lisab, et selline lahendus on veel arutelus, kuid annaks võimaluse valida sobiv tempo ja aeg tasemeõppe läbimiseks. 

Praegu käib üleminek mikrokraadikavalt tasemeõppele nii, et kui inimene kogub programmi läbides ainepunkte, saab ta neid hiljem tasemeõppesse astudes üle kanda ja peab selle võrra vähem õppima. Siiski tuleb märkida, et mingis valdkonnas kursuse läbimine kohta tasemeõppes ei taga, kuid olles juba valitud erialal teadmisi omandanud, tuleb see kindlasti kandideerimisel kasuks. 

Kasu saavad ka tööandjad

Mikrokraadid ei ole kasulikud vaid õppijatele, aga ka tööandjale. Kui inimene töötab raamatupidajana ning ei ole end pikka aega täiendanud, siis läbides mikrokraadiprogrammi saab ta kogu valdkonnast uue info ühes tükis. Muidu peaks ta käima eri kursustel.

 “Meie programmid on kooskõlas antud valdkonna kutsestandardiga – kui töötaja on kursuse läbinud, on ta selle pädevuse omandanud ja valdkonnas kompetentne,” sõnab Titov. 

“Kui õppima asumise eesmärk on selge ja programm välja valitud, võiks eelkõige töötavad inimesed läbi mõelda, kas ajagraafik võimaldab ikka õppetöös täies mahus osaleda ning eelnevalt läbi rääkida ka tööandjaga,” soovitab Tiia Ristolainen. 

Marrani sõnul on mikrokraadiprogrammi läbimine väga hea võimalus neile, kes näiteks ülikoolis õppimist varem kartsid või ei ole enda võimetes kindlad. “See hea viis, et saada esimene tunnetus kõrgkoolist,” märkis Marran. 

Eesti suurimate kõrgkoolide mikrokraadidele saad pilgu peale visata ja endale sobiva välja valida Ülemiste City koolituskrediidi kodulehel SIIN

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.