Tuleviku linn

Miks on linnakeskkonnas vaja puid? Mitte ainult silmailuks

Silmailu pole kaugeltki mitte põhiline argument, miks linnas rohelust tarvis on.Shutterstock

Rohelus linnakeskkonnas on väga oluline, see on selge. Kuid kas lisaks silmailule on puudel roll ka näiteks õhusaaste vähendamisel? Göteborgi ülikooli läbiviidud uuring selgitas tõe.

Uuring keskendus konkreetsele õhusaasteainete rühmale

Ehkki on hästi teada fakt, et rohelus aitab parandada inimeste elukvaliteeti ning reguleerida temperatuuri, on seni läbi viidud vähe uuringuid, mis tõestaks, kuivõrd olulist rolli mängivad rohealad puhtama linnaõhu saavutamisel tegelikult.

Sellele küsimusele otsis vastust Göteborgi ülikooli teadlaste poolt juhitud koostööprojekt, kus mõõdeti Göteborgi linna õhus leiduvaid saasteaineid, seda seitsmes erinevas piirkonnas.

Teadlasid võtsid vaatluse linnakeskkonnas kasvavad tammepuud ning uuringus keskenduti ühele konkreetsele õhusaasteainete rühmale (PAH-ained), mida seni veel piisavalt palju uuritud pole, kuid millel on teadaolevalt inimese tervisele kahjulik mõju.

Puulehed neelavad saastet

Uuringu tulemused kinnitasid, et eksisteerib kindel seos õhusaasteainete taseme ja puulehtede sees sisalduvate saasteainete kontsentratsiooni vahel. Lehed koguvad suve jooksul õhusaasteaineid, tänu millele väheneb inimeste kokkupuude tervisele kahjulike ainetega.

Ühtlasi avastati, et õhusaaste tase erineb mõõtmiskohtades lausa mitmekordselt. Näiteks esineb saastet kõige rohkem Göteborgi bussijaamas, kus PAH-ainete tase oli seitse korda kõrgem kui näiteks äärelinnas asuvas Angeredi linnapargis.

Ka okaspuudel on oma roll

Lisaks tammepuudele mõõdeti saasteaineid ka okaspuude okastes ning avastati, et saasteainete tase oli tunduvalt kõrgem vanemate puude okastes. Keskkonnateadlase Jenny Klingbergi sõnul näitab see, et ka okaspuud on linnaõhu puhastamise juures väga olulised.

“Nende eeliseks on see, et okkad jäävad puudele ka talvel, mil linnade õhusaaste tase on reeglina aasta kõrgeimal tasemel,” märkis ta.

Göteborgi teadlased loodavad, et uuringu tulemused aitavad linnaplaneerijatel paremaid otsuseid teha, seda enam, et õhusaaste tase on tihedalt asustatud linnades pidevalt tõusmas.

“Ehkki kõige olulisem on vähendada heitgaaside kogust, mängib ka taimestik olulist rolli jätkusuutlikumate linnade loomisel,” ütles Klingberg.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.