Millised on nutika linna positiivsed mõjud keskkonnale?

Nutikatest linnadest räägitakse viimasel ajal aina rohkem ja rohkem ning tuuakse välja nende kasulikud küljed nii keskkonnale, majandusele kui ka ühiskonnale. Peamisteks eesmärkideks on muuta nutilinnad tõhusamaks ja jätkusuutlikumaks ning parandada elanike elukvaliteeti. 

Suur osa maailma suurlinnu on juba astunud esimesi samme keskkonnasäästlikuma tuleviku poole, et tagada jätkusuutlikum areng ja ressursside kokkuhoid. 

Keskkonna saastamine on muutunud kriitiliseks probleemiks, millele peab tähelepanu pöörama nüüd ja kohe. Kuidas aitab siis ikkagi nutilinnade rajamine vähendada keskkonna saastamist ja suurendada tõhusust?

Süsinikdioksiidi vähenemine

Süsinikdioksiidi heitmete vähendamine on üks peamisi ettevõtmisi, mida üritatakse Maa päästmise nimel teha. Nutika linna ehitistes ja tööstushoonetes on võrreldes tavaliste süsteemidega kasutusel palju efektiivsemad, mis tekitavad võimalikult vähe süsinikdioksiidi.

Enamik nutikaid linnu kasutab ka taastuvaid energiaallikaid, et oluliselt vähendada fossiilkütuste põletamist. Tänu parematele transpordisüsteemidele muutub süsinikdioksiidi heitmete kontroll palju hallatavamaks ja tõhusamaks.

Tõhusam jäätmete käitlemine

Iga päev tekitatakse kogu maailmas ligi 3,6 miljonit tonni tahkeid olmejäätmeid. Kui see samas tempos edasi läheb, muutub prügi käitlemine varsti inimestele peadmurdvaks probleemiks. 

Nutilinnades on tänu jäätmekäitluse ja -tootmise funktsioonide täiustamisele ja edasi arendatud tehnoloogiale jäätmete haldamine kordades lihtsam. 

Puhtam õhk ja vesi

Nutika linna keskkond tähendab ka efektiivsemat ja säästvamat majandamist taimede kasvatamise kaudu. Kuid taimed vajavad kasvuks puhast vett ja õhku. 

Uudsed nutikad tehnoloogiad ja andurid jälgivad energiakasutust ning õhusaastet ja veetarbimise taset. Koos nutika jäätmekäitluslahendusega aitab see kaasa palju puhtamale keskkonnale, mis pole taimede jaoks liialt saastunud. 

Energiatõhusus

Nutika linna üks peamisi aspekte on tõhusam elektrivõrk. Elektrisõidukite ja arenenud energiahaldussüsteemide abil, mis vähendavad raiskamist, võivad nutikad linnad muutuda lõpuks isemajandavaks. 

Nutikad linnad ei taga mitte ainult tõhusamat valgustustehnoloogiat ja liiklust, vaid ka reguleerituma kasutamise. Seega kasutavad hooned, sõidukid ja tööstused energiat ainult vajaduse korral.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.