Tuleviku linn

Moodne tarkvara muudab linnad kerge vaevaga nutikaks

Ühendatud kaamerate võrgu ja anduritega varustatud autode kaudu kogutud andmeid analüüsides, saab linna liikluskorralduse nutikaks muuta.Foto: Shutterstock

Transpordiuudiste portaal traffictechnologytoday.com kirjutab, et uue põlvkonna tarkvara CLASS teeb revolutsiooni, muutes linnaruumi nutikaks ning seal liikuvate sõidukite ja inimeste omavahelise suhtluse reaalajas mobiilseks ja tõhusaks.

Tarkvara CLASS lahenduste abil saavad programmeerijad hõlpsasti arendada, juurutada ja ellu viia keerukate andmemasside analüüsi heterogeense serva (Heterogeneous Edge CNN Hardware Accelerator Abstract) ja pilveteenuse kaudu. Eesmärgiks on koguda, salvestada, analüüsida ja töödelda tohutul hulgal andmeid ning muuta need väärtuslikuks informatsiooniks avaliku sektori, eraettevõtete ja linnakodanike jaoks.

Täna on suund kasutada nutikas linnaruumis suuri andmesidetehnoloogiaid. See tähendab, et on tekkinud vajadus uudsete tarkvarasüsteemide järele, mille põhjalt oleks võimalik veelgi mobiilsemaid funktsioone edasi arendada.

“Kas te kujutate ette linna, kus jagatakse andmeid autode vahel ning see võimaldaks liikluskorralduse nutikaks muuta ja juhiabisüsteemi täiustada?” küsib Eduard Quiñones, CLASS-i koordinaator ja vanemteadur Barcelona superarvutikeskuses (BSC). “Projekt CLASS hõlbustab keerukate suurandmete analüüsimist, mis omakorda muudab sõidukite ja kodanike vahelise suhtluse reaalajas interaktiivseks.”

CLASS kasutab uudset lähenemisviisi, mis integreerib erinevaid arvutitehnoloogiaid, sealhulgas IoT, serva, pilve ja tesi, mis kõik on ühendatud mobiilivõrku, võimaldades tuleviku nutikates linnades jätkusuutlikke, tõhusaid ja ohutuid liikumisrakendusi kasutada.

Linnaruumis liiklejad ühendatakse võrku

CLASS kogub andmeid tänavakaameratelt ning võrku ühendatud nutikatelt sõidukitelt, mis saadavad reaalajas andmeid oma asukoha ja piirkonnas tuvastatud objektide kohta. Kogutud andmeid täpsemalt analüüsides saab piirkonnas asuvate sõidukite ja jalakäijate marsruute ennustada. Selle info põhjal on võimalik sõidukijuhte tänavatel toimuvast teavitada ning see info on neile väärtuslikuks abiks võimalike kokkupõrgete vältimisel. Lisaks sellele, saab liikuvate sõidukite kohta kogutud andmeid kasutada autode saasteainete heitkoguste hindamiseks.

“Modena Automotive Smart Area (MASA) linnalaboris on CLASS katsetanud kõige uuenduslikumaid nutika linna tehnoloogiaid, sillutades teed tõeliselt interaktiivse linnaruumi suunas, mis parandaks kõigi kodanike elukvaliteeti.” ütleb MASA linnavolikogu demograafiliste teenuste osakonna juhataja Luca Chiantore. 

Täpsem analüüs, mis põhineb MASA-s ühendatud kaamerate võrgu ja kahe anduritega varustatud Maserati auto kaudu kogutud andmetel, on näidanud, et CLASS-i uuenduslikke võimalusi saab tulevikus edukalt kasutada liikluse korraldamisel ja täiustatud juhiabisüsteemides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.