Mõttekoht ka kodumaises prügimajanduses: moodne “maksa ja vabane” lahendus aitab lahti saada tüütutest jäätmeturistidest

Prügikasti kiibi või kaardiga kasutamine aitab vältida võõta prügi eest maksmist.Foto: Shutterstock

Sensoneo IoT-põhine tööriist võimaldab omavalitsustel ja jäätmekogujatel hallata juurdepääsu pool maa-alustele prügikastidele ja suure mahutavusega konteineritele ning rakendada süsteemi, mille kasutamiseks tuleb esmalt maksta. 

Nutikate jäätmelahendustele spetsialiseerunud ettevõtte Sensoneo välja töötanud prügikaste saavad kasutada ainult selleks volitatud kodanikud. Näiteks saavad prügikasti lahti vaid piirkonna elanikud või teised, kes on endale ligipääsu ostnud lahenduse pay-as-you-throw kaudu. 

Juurdepääsu kontrollimine

Nagu Sensoneo rõhutab, ei tähenda prügikastide avalik kättesaadavus alati seda, et need on kõigile kättesaadavad, vahendab Smart Cities World. Kui ka Eestis on levinud prügimajade kasutus, millele on juurdepääs vaid kortermaja elanikel, siis see ei pruugi alati olla visuaalselt just kõige nauditavam vaatepilt. Sensoneo Bin Access Management lahendus kasutab prügimaja asemel paindlikku elektroonilist lukku, mis on paigaldatud konteineritesse, et kindlustada kaane avamine digitaalse võtme, olgu selleks siis kiip või kaart, skaneerimisega.

Süsteemi kasutatakse Slovakkias Dubnica linnas, kus on peamiseks probleemiks seni olnud just prügituristid. 

“Soovime olla kindlad, et meie kodanikud maksavad ainult enda tekkivate jäätmete eest ning seetõttu algatasime konteinerite kasutamise nõuetekohase arvestuse ja jälgimise,” ütles Slovakkia keskkonnaameti pressiesindaja.

Linnal teada, kes kui palju prügi ära viskab

Juurdepääsud kiipidele ja kaartidele saab veebiplatvormi kaudu, kus volitatud töötaja neid reaalajas uuendab. Üks leibkond pääseb ühe kiibiga ligi mitmele konteinerile või alusele. Uusi kasutajaid saab lisada kaugjuhtimise teel ja nad saavad kohe juurdepääsu valitud prügikastidele või alustele.

Sensoneo lahendus kasutab andmeedastuseks kitsasriba-IoT ja/või Cat-M võrku. Sensoneo sõnul saab lahenduse hõlpsasti integreerida API kaudu praeguste klientide süsteemidesse. Süsteemilahendus töötab akudel, mis garanteerivad kuni 100 000 kaaneavamist.

Lisaks juurdepääsuhaldusele annab veebiplatvorm ülevaate prügikastide avadest. Selle tulemusel on linnal olemas täpne teave selle kohta, mitu korda konkreetne leibkond on konteineri valitud perioodi jooksul avanud.

Prügikastidele juurdepääsu digitaalne kaughaldus on ka suurepärane võimalus kogumisettevõtetele, eriti kui nad käitlevad taaskasutatavat või muud väärtuslikumat prügi. Juurdepääsu valitud konteineritele saab piirata valitud juhtide ja töötajatega. Kuna platvorm pakub kohest veebipõhist ülevaadet sellest, kes ja millal prügikastidele juurde pääses, prügipettuste toimepanekut. 

Kuigi lahendus on mõeldud eelkõige poolmaa-alustele prügikastidele, on seda ettevõtte sõnul võimalik hõlpsasti kohandada ka muud tüüpi prügikastide ja konteinerite kasutusel. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.