Tuleviku linn

Muski ideest reaalsuseni: millal esimesed reisijad Hyperloopiga 1080 km/h sõita saavad?

Foto: Virgin Hyperloop One.

Milline võiks näha välja tuleviku transport? Lendavad autod, maa-alused tunnelid või hoopis 1080 km/h kiirusel sõitvad elektrilised “rongid”?

Elon Muski kunagisest ideest on tänaseks saanud midagi päriselt käega katsutavat ja toimivat, mis võiks optimistide arvates juba aastate pärast päriselt toimimas olla. Virgin Hyperloop One meeskond reisib just praegu mööda USAd, et esitleda XP-1 sõidukit erinevatele linnadele. Möödunud nädalal alanud tuuri esimeseks peatuseks oli Washington DC, kus tehnoloogiat ja võimalikke marsruute esitleti kongressi liikmetele ja teistele huvigruppidele.

Mida kujutab endast Hyperloop?

Kõige lihtsamalt öeldes on tegu elektrirongiga, mis liigub praktiliselt õhuvabas tunnelis kordades kiiremini kui mistahes muu tänane kiirrong. Rongiks ei ole tegelikult Hyperloopi päris õige nimetada, sest sõitmiseks ei kasuta see rattaid ega raudteed.

Nimelt hõljub Hyperloop tänu magnetitele ja kuna tunnelis on aerodünaamiline takistus viidud võimalikult madalaks, ei vaja elektrimootor lennukiga sarnaste kiiruste saavutamiseks sugugi palju tööd tegema. Plaanide kohaselt ehitatakse Hyperloop One süsteemid maa-alustesse tunnelitesse või maa peale, kus see võimalik on. Kogu süsteem on isejuhtiv ja autonoomne, mis välistab äärmiselt suurel kiirusel inimeksimuse ohu.

Hea idee sellest, kuidas Hyperloop töötab, saab sellest lühikesest videost.

Millal me seda reaalselt näha võiksime?

Firma plaanide kohaselt peaksid esimesed toimivad süsteemid valmima juba järgmise aasta keskpaigas, kuid suuresti sõltub Virgin Hyperloopi tegevus siiski regulatsioonidest ja seadustest – Hyperloop on täiesti uus transpordiliik, mis ei sobi hästi mitmete seniste nõuete ja seaduste piiridesse.

Ka Virgin Hyperloop One’i kunagine juhatuse liige Richard Branson on öelnud, et Hyperloopi tulek ei ole enam aastakümnete, vaid aastate küsimus. Hetkel testitakse süsteemide võimalikkust mitmes erinevas osariigis: Ohios, Texases, Nevadas ja Missouri’s. Samuti on Hyperloopil käimas projektid Indias ja Araabia Ühendemiraatides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.