Tuleviku linn

Norras ja Hispaanias hakatakse testima piloodita transpordidrooni

Hiina firma EHang esitles 2016. aasta alguses ühe inimese sõidukiks mõeldud maailma esimest piloodita transpordidrooni Ehang 184, mis oli mõeldud ühe inimese sõiduvahendiks.

Praeguseks on mehitamata sõidukit täiustatud nii palju, et äsja andis Norra Tsiviillennunduse Ühing loa teha EHangi uusima mudeliga katselendusid Norras ja koostööleping on sõlmitud ka Hispaanias asuva Sevilla linna võimuesindajatega.

Taksosõitu juhib pardaarvuti

Droonitaksole annavad tõstejõu kaheksa propellerit ja masin on ehitatud nii, et kui propellereist üks või rohkemgi peaks mingil põhjusel töö lõpetama, on droon siiski suuteline ohutult maanduma.

Reisijal ei ole vaja teha muud, kui vaid taksosse istuda, pardaarvutisse oma sihtkoht sisestada ning seejärel hakkab navigeerimisega tegelema automaatsüsteem, mis suhtleb ka kõigi teiste läheduses olevate lennuvahenditega.

Norra on testlendudeks ideaalne

Norras hakkavad katselennud toimuma riigi põhjaosas, Venemaa piiri lähistel Elvenesi lennujaamas. Kohta peetakse testlendude jaoks ideaalseks, sest piirkond on hõredalt asustatud ja liiklus õhuruumis üsna tagasihoidlik.

Norra on suurepärane paik testimiseks ka seetõttu, et riik mõtleb väga aktiivselt oma õhuruumi tulevikule ning püüab edendada keskkonnasõbralikku lennundust.

Norra riikliku lennujaamade operaatori Avinori tegevjuht Dag Falk-Petersen, kes vastutab 44 riigile kuuluva lennujaama ja aeronavigatsiooniteenuste eest, on välja öelnud eesmärgi, et 2040. aastaks võiksid kõik Norra siselennud toimuda elektriliste lennumasinatega.

Sevilla linnaisad ega sõlmis EHang lepingu pilootprojekti Urban Air Mobility (UAM) käimalükkamiseks. UAM-i raames töötavad Sevilla linnavalitsus ning EHang koos välja lennuliiklusplaani, reisijateveo kava, täpsema lennulogistika ning droonitaksode juhtimiskeskuse.

Testlendude käigus katsetatakse tarneid punktist A punkti B, droonide hooldust, aga näiteks ka tuuleelektrijaamade teenindamist. Saadud andmetele toetudes soovitakse täiustada autonoomse lennundussüsteemi tööd ja muidugi ohutusmeetmeid.

Droon võiks olla linnaliikluse tulevik

EHAngi asutaja ja tegevjuht Hu Huazhi sõnul on droonitranspordi abiga vähendada näiteks Norra naftatööstuse kulusid, suurendada tõhusust ning edendada rohelise energia kasutamist. “Ehangi droonid võiksid olla linnaliikluse tulevik, hoida linnad uuenduslikud, jätkusuutlikud ja intelligentsed,” on Huazhi sõnum.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.