Tuleviku linn

Norras katsetatakse esimest isejuhtivat parvlaeva

Ericsson on käed löönud Norra Tehnikaülikooliga, et koos valmis ehitada 5G-võrgu peal toimiv autonoomne parvlaev. Praami nimeks on milliAmpère ning see suudab vedada reisijaid koos nende jalgratastega üle Trondheimi sadamakanali.

MilliAmpère on varustatud erinevate oma ümbrust jälgivate sensoritega ning 5G-võrku kasutatakse juhtimiskeskuse ning laevavahelise kiire andmevahetuse jaoks. Ericsson on nii Norras kui ka maailmas üks juhtivamaid 5G tehnoloogia pioneere, mistõttu valiti koostööpartneriks just nemad, Kuigi praam töötab enamjaolt autonoomselt, saab vajadusel manuaalselt juhtimise üle võtta.

Tegu pole ainsate autonoomseid meresõidukeid arendavata ettevõtetega. Mõned nädalad tagasi alustasid Korea tehnoloogifirmad Samsung Heavy Industries ja SK Telecom samuti 5G-põhist navigatsiooniplatvormi, mis lubab laevadel ise oma kursse erinevatesse kohtadesse saata.

Kui Norras sõidab laev vaid kanali vahet, siis Korea katsetused toimuvad hoopis suuremas, 250 kilomeetrises raadiuses. Esialgsete andmete puhul on katsetatavad alused kõik testid edukalt läbinud ning saadud informatsiooni abil arendatakse välja ka teistsuguseid isejuhtivad sõidukeid.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.