Tuleviku linn

Nutikas kanalisatsioon vähendab üleujutuste kahju Glasgow’le

Foto: Pixabay

Šotimaal Glasgow’s lükati käima projekt, mille eesmärk on juhtida vihmavesi nutika kanalisatsiooni abiga Drumchapeli piirkonnast senisest paremini ära.

Nii soovitakse vähendada üleujutuste negatiivset majanduslikku ja sotsiaalset mõju kodumajapidamistele ning ettevõtetele. Samuti parandada haljasalade olukorda, parandada linna vee kvaliteeti ja vähendada vee äravooluteesid reostuse eest.

Vesi juhitakse ära senisest säästvamalt

Umbes 500 miljonit naela maksma minevat ettevõtmist rahastavad Ühendkuningriigi ja Šotimaa valitsused läbi programmi Metropolitan Glasgow Strategic Drainage Partnership (MGSDP).

Glasgow’ linnavalitsus on välja selgitanud need piirkonnad linnas, mida vihmasajud kõige enam kahjustavad. Koos partneritega on paika pandud ka kava, kuidas ekstreemsete ilmaolude tõttu tekkinud pinnavesi linnast senisest keskkonnasõbralikumalt ära juhtida. Pinnavee nutikama haldamise abil soovitakse lõpetada kontrollimatud üleujutused ja ühtlasi parandada põhjavee kvaliteeti.

Projekt näeb ette uue drenaažibasseini ehitamise vihmavee ajutiseks mahutamiseks. Basseinis hoitakse vett nii kaua, kui see on puhastatud, seejärel lastakse veel kontrollitud kiirusel ringlusse tagasi.

Maa-alale, kust vesi veekogudesse juhitakse, istutatakse hoolikalt valitud taimed, mis aitavad äravooluala puhastada ning lisaks suurendavad piirkonna atraktiivsust ja bioloogilist mitmekesisust.

Ette on nähtud ka uute jalgteede, jalakäijate silla ning mängualade ehitamine piirkonda.

Tark kanalisatsioon ootab tormi saabumist

Üks oluline osa MDGSP raames planeeritavatest asjadest on Põhja-Glasgow’s kasutuses oleva 250 aasta vanuse kanalisatsioonisüsteemi ühendamine nutika veekäitlussüsteemiga Glasgow’s Smart Canal.

Tark tehnoloogia peaks vähendama üleujutuste ja kliimamuutuste negatiivset mõju piirkonnale. Nii loodetakse seni üleujutustest räsitud ligi 110 hektari suurune ala Põhja-Glasgow’s muuta sobilikuks investeerimiseks ja arendamiseks.

Projekt on lõpusirgel, kuid et nutika kanalisatsiooni toimimist saaks reaalsetes oludes katsetada, oodatakse Glasgow’ põhjaosas arvestatava sademete hulgaga tormi saabumist.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.