Tuleviku linn

Nutikas linn töös: targad telefoniputkad saavad aru, kui helistatakse kurjategijale

InLinki nutikas telefonikiosk.Foto: InLinkUK Facebook.

Suurbritannia suuremates linnades on võetud traditsiooniliste telefoniputkade asendamine nutikate kioskitega, millega saab lisaks helistamisele ka tasuta internetis käia ning erinevaid teenuseid, näiteks kaarte ja juhiseid kasutada.

Nutikate kioskite projekti eestvedajateks on koostöös ettevõtted InLinkUK ja BT Group (varem British Telecom). Eesmärgiks on paigaldada suurematesse linnadesse kokku tuhat nutikat kioskit, millest seni on valmis 412.

Probleem: putkasid kasutatakse ebaseadusliku tegevuse jaoks

Vahetult peale tavaliste taksofonide asendamist nutikate InLink kioskitega ilmnes aga, et inimesed kasutasid neid tihti kurjategijate vaheliseks suhtluseks.

Briti politsei andmetel tehti ainuüksi nelja kuuga 20 000 kõnet tuntud narkodiileritele, kusjuures üks tuntud jõuk olnud ühest kioskist juba 1,28 miljoni naela väärtuses tehinguid teinud.

Probleemsetes linnaosades kioskitest telefonikõnede keelamine küll leevendas probleemi, kuid tähendas ka seda, et seadusekuulekad linnaelanikud jäid ilma ühest kasulikust teenusest.

Algoritm saab aru, kui sa oma diilerile helistad

Nüüd on InLink loonud anonüümsetel andmetel põhineva algoritmi, mis hindab erinevaid faktoreid, et selgitada välja, kas telefonikõnesid tehakse võimalikele kurjategijatele.

Faktorite hulka kuuluvad näiteks kõne pikkus, kõnede sagedus ning “võimude poolt antud tähelepanekud”, mida InLinki esindajad ei olnud nõus väljaandele Smartcitiesworld kommenteerima, kuna see annaks seaduserikkujatele olulist teavet.

Algoritm analüüsib kioski kasutajate poolt ühe päeva jooksul valitud numbreid ning tuvastab nende seast kahtlaseid profiile, mille järel number ka blokeeritakse. Kõnesid ei salvestata, mistõttu ei kasutata tuvastamiseks telefonikõne sisest infot, vaid sellega seotud metaandmeid.

Kokku blokeeritakse umbes 0,5% kõikidest valitud numbritest.

Nutilinnade kontekstis tekib sellises olukorras paratamatult ka privaatsuse küsimus. InLinki peajuhataja Matt Birdi sõnul ei edastata blokeeritud numbreid politseile ega anta kolmandatele osapooltele kõnede kohta mingisugust infot, kuna see oleks juba privaatsuse rikkumine.

Selles rubriigis räägime, tarkade ehk nutilinnade arengutest, tuleviku teenustest, transpordist ja arhitektuurist ning kõigest, mis puudutab tuleviku linnade elanikke ja selle keskkonna kasutajaid.

Rubriigi sisu loob ja kureerib Ülemiste City arendaja Mainor Ülemiste.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.