Olio äpp aitab vähendada toidu äraviskamist

Toidujagamisäpp Olio ja N/LAB ärianalüütika keskus Nottinghami Ülikoolis arendavad interaktiivset andmepõhist rakendust, mis aitab kohalikel ametivõimudel leida, jälgida ja ennustada piirkondi, kus inimesed on näljas, kirjutab Cities Today.

Toiduvaesuse kaart kasutab Olio äpi andmeid. Olio on tasuta äpp, mis ühendab naabreid omavahel ja hädasolijaid kohalike ettevõtetega eesmärgiga, et üleliigne toit jõuaks abivajajani mitte prügikasti.

Äpil on juba 2,5 miljonit kasutajat, kes on kokku jaganud seitse miljonit toiduportsjonit. 

Sellisest toiduvaesuse kaardistamisest on kohalikele ametivõimudele palju kasu, sest toidupankade kasutamine on Suurbritannias pandeemia algusest kasvanud.

Pooled pandeemia alguses toidupanka kasutanutest ei olnud seda varem vajanud. Selleks talveks ennustatakse toidupakkide vajaduse tõusu 61% võrra võrreldes eelmise talvega. 

Abi suunatakse õigesse kohta

Olio partnerluse ja eriprojektide juht Anne-Charlotte Mornington rõhutab, et rakendus aitab kohalikel omavalitsustel mõõta oma töö mõju ning suunata oma pingutused just sinna, kus seda kõige rohkem vaja on. 

Olio kaasasutaja Tessa Clarke’i sõnul elab üle kaheksa miljoni inimese Ühendkuningriikides toiduvaesuses ning sellest tulenevalt kannatab nende haridus ning tervis. 

Tänu toiduvaesuse ennustamise kaardile saavad kohalikud võimukandjad toetada kõige haavatavamaid.

Olio ja N/LABi koostöö esimeses faasis tehakse koostööd Londoni idapoolseima linnajao Haveringiga. Esimese faasi lõpp on planeeritud detsembrisse, siis kutsutakse juba rohkem omavalitsusi osalema järgmises faasis. 

“Soovime intervjueerida rohkem kohalikke võimukandjaid, et mõista paremini nende vajadusi ja olla kindlad, et meie platvorm ja toode on tõeliselt vajalikud,” ütleb Mornington. 

Äpp sündis vastumeelsusest toitu ära visata

Toidujagamisäpi Olio kaasasutaja Tessa Clarke kolis kuus aastat tagasi Šveitsist Inglismaale. Pakkimisel taipas ta, et ei saa kõiki toiduaineid kaasa võtta.

Nii läkski naine tänavatele, lootuses leida mõni naaber, kellel toitu vaja võiks minna. Kuid Clarke ei leidnud kedagi. Sel hetkel tabaski naine end mõttelt, et võiks olla olemas äpp, mis ühendaks naabreid, kellel on toitu üle ja kellel vastupidiselt läheks seda toitu väga vaja. 

Vastumeelsus toidu äraviskamise vastu tekkis Clarke’il juba lapsepõlvest, kus ta koos kahe noorema vennaga perele kuuluvas talus tööd tegi.

Pärast Šveitsi kogemust jagas ta oma ideed toidujagamisäpist sõbra Saashiga, kellest sai ka rakenduse kaasasutaja. Nad hakkasid toiduäraviskamist rohkem uurima ning said teada, et kolmandik kogu maailmas toodetud toidust läheb äraviskamisele. 

Suurimaks avastuseks oma ettevõtlusteekonnal peavad Olio loojad mõistmist, kui palju inimesi maailmas elab näljas. Toiduvaesuses elab 8,4 miljonit Suurbritannia elanikku ja 35 miljonit ameeriklast.

Clarke märgib, et on rõõmus, et nad on loonud midagi kogukonna jaoks ning ei tee lihtsalt heategevust. Kõik võivad toitu jagada või vastu võtta, ilma et keegi esitaks mingeid küsimusi. Äpi kasutajaid ühendab usk, et hea toit ei tohiks minna raisku.

Clarke’i sõnul on toidu äraviskamine maailmas nii suureks probleemiks, et me peame kõik midagi tegema selleks, et see lahendada. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.