Tuleviku linn

Prantslased arendavad isejuhtivat päästedrooni, mis hakkab tulekahjusid kaardistama ja inimesi otsima

UAV-Retina päästedroon.Foto: EIT Digital.

Tulevikus võivad droonid metsapõlengute ja inimeste otsimisel mängida veelgi olulisemat rolli kui täna.

Juba Notre Dame tulekahju kustutamisel mängisid droonid olulist rolli ning nüüd on Euroopa projekt nimega UAV-Retina teatanud, et arendab EIT Digitali rahastusega isejuhtivaid droone, mida just eelkirjeldatud olukordades kasutada saaks.

Projekti juhivad prantsuse Rennes’i ülikooli teadlased ja esimesed testlennud on juba tänavu kevadel läbi viidud. Drooni riistvara ja tarkvara platvorm, mis peab lennates ka reaalajas analüüse tegema, on loodud töötama ilma inimese sekkumiseta.

“Manuaalne juhtimine on siiski võimalik, kui vaja, aga enamikes olukordades peab operaator lihtsalt enne lendu joonistama perimeetri ja tarkvara muretseb ülejäänu eest,” ütles Olivier Martineau, projektist sündinud startupi Eole-Eyesi tegevjuht. Ta lisas, et droonile saab ka öelda, milliseid alasid lennates vältida.

Foto: EIT Digital.

Droon edastab päästajatele reaalajas nii pilti kui ka muud infot ja suudab isegi lõhkekehasid tuvastada

Ümbruse kaardistamiseks toetub tarkvara Open Street Map ja Bing Mapsi kaartidele. Päästjatele edastatakse reaalajas infot nii infrapuna- kui ka tavaliste kaamerate abil, et olukorrast paremat ülevaadet saada. Drooni pildituvastuse algoritmid arenevad pidevalt, seega on võimalik operaatoril pidevalt süsteemi täpsemaks muuta.

Lisaks kadunud inimeste otsimisele ja tulekahjude kaardistamisele saab Eole-Eyes droone kasutada ka peidetud lõhkekehade (IED) leidmiseks, kasutades drooni paigaldatud georadarit.

Startupi andmetel on nad omandanud õigused ametliku droonioperaatorina tegutsemisks ja õhus filmimiseks ja pildistamiseks. Droone hakatakse valmistama koostöös prantsuse firma Hexadrone’iga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.