Tuleviku linn

Rohelised jõulud: Dublinis süüdati sel aastal keskkonnasõbralikud jõulutuled

Foto: Shutterstock

Pimeda aja saabudes lülitati Dublinis iga-aastase valgusfestiali raames sisse jõulutuled ning sel aastal ehib Iirimaa pealinna esmakordselt rohelisel energial töötav valgustus.

Kui varasematel aastatel kasutati talviti linna valgustamiseks diiselmootoriga elektrigeneraatoreid, siis sel aastal on kasutusel hoopis hüdregeenitud taimeõlil töötavad (HVO) generaatored. HVO kütust valmistatakse taaskasutatavatest jäätmetest ning selle CO2 jalajälg on kuni 90 protsenti väiksem kui diiselkütuse puhul.

Dublini linnavalitsuse sõnul on selle aasta pühade teemaks keskkond ning seetõttu diiselmootoriga generaatoreid ei kasutata. Dublini linnapea Alison Gilliard kinnitas, et on on 2018. aastal alguse saanud valgusfestivali suur fänn ning loodab, et valgustid toovad pimeadsse aega veidi rõõmu.

Linnaruumi paigaldati kokku 157 800 energiasäästlikku LED-lampi, 100 tonni varustust ja 15 870 meetrit juhtmeid. Kogu varustus korjatakse pühadeperioodi lõpul kokku ning pannakse järgmise aastani hoiule.

Rohelisel energial töötavad kaunistused on üleval 21 paigas üle terve linna ning sellele lisaks toimuvad mitmes kohas valgusetendused ja vabatahtlike fotonäitus, et näidata üles tänu kõigile, kes on linna heaks panustanud.

Tuled jäävad särama terveks hooajaks ning kustuvad alles 1. jaanuaril.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.