Tuleviku linn

Rootsi linn Malmö seadis ambitsioonika eesmärgi saavutada selle kümnendi lõpuks süsinikuneutraalsuse

Malmö tahab olla üks 100 Euroopa linnast, mis saavutab selle kümnendi lõpuks süsinikuneutraalsuse.Foto: Shutterstock.

Malmö, Rootsi suuruselt kolmas linn, on end edukalt uuesti leiutanud. Tööstuslinnast on see muutunud teadmiste ja kultuuri linnaks. Hoogu on veelgi juurde andnud Öresundi silla, raudtee ja tunneli projekt, mis ühendab Malmöt Kopenhaageni ja Euroopa raudtee liinidega. Tänu sellele on linna peamisteks võtmeomadusteks saanud mitmekesisus ja jätkusuutlikkus. 

Malmö on aastate jooksul astunud julgeid samme, et seada üha ambitsioonikamaid eesmärke. Linna ametlik eesmärk on vähendada süsinikdioksiidi heitkoguseid 2030. aastaks kuni 70 protsenti võrreldes 1970. aasta tasemega. Kuid nüüd on see mõte maha maetud ja võetud veelgi suurem siht.

Nimelt allkirjastas linn hiljuti ambitsioonika kliimalepingu Rootsi valitsusega, et muuta Malmö 2030. aastaks süsinikuneutraalseks. Pühendumust on veelgi suurendanud linna valik liituda Euroopa Komisjoni linnade missiooniga, et olla üks 100 Euroopa linnast, mis saavutab kümnendi lõpuks süsinikuneutraalsuse.

Tegevuskava

Nende kliimaeesmärkide täitmine pole aga mingi väike katsumus. Nagu Malmö linna vanem kliimanõunik Trevor Graham sõnas: „Aastatel 1990–2020 vähendame oma heitkoguseid 40 protsenti, seega tähendab see, et järgmise seitsme ja poole aasta jooksul peame tegema sama palju kui viimased 30 aastat.” 

“See on lihtsalt selleks, et saaksime sellest aru. Oleme selgelt positiivsel trajektooril, kuid kiiruse ja intensiivsuse küsimus on tõeline väljakutse,” lisas ta. 

Selles uuringus maalivad Trevor Graham ja tema kaasekspert Anna Roslund pildi sellest, kuidas Malmö kiirendab oma kliimameetmeid uuendusliku koostöö abil. Seal on võimalik näha, mil moel plaanib linn ülemineku saavutada. Lisaks eelseisvate väljakutsetega, selle ümberkujundamise tunnustega ja kliima tegevuskavaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.