Singapur tahab transpordi ja tööstuse maa alla kolida

Singapur (Foto: Pixabay)

Kuna rahvastiku juurdekasv ja kliimamuutused on Singapuri linnavõimule aina suurem proovikivi, töötavad sealsed insenerid ja linnaplaneerijad lahenduste kallal, mis aitaksid urbaniseerumisega paremini toime tulla.

Et meretase tõuseb pidevalt, ei ole maa arvelt kasvamine Singapuri jaoks enam ammu jätkusuutlik. Selle asemel soovivad sealsed teadlased kolida osa linnast maa-alla. Singapurlased on kavaga seotud teadusuuringutesse ja arendustegevusse investeeritud juba umbes 10,7 miljonit naela (ehk 12,62 miljonit eurot). Kinnisvaraomandit käsitlevaid seadusi on aga muudetud nõnda, et inimesed omavad maad vaid keldrini – see vabastab sügavamal maapõues asuva ruumi linna arendamiseks.

Maapõue transport ja tööstus

Maa-alust pinda kavatsetakse kasutada näiteks varude ladustamiseks ning sinna planeeritakse ka kommunaal-, transpordi- ja tööstusrajatised. See vabastaks maapinnal ruumi elu- ja ärihoonete jaoks.

Juba praegu on Singapuri transpordi- ja jahutussüsteemid viidud ligi 20 meetri sügavusele maa-alla. Reovee- ja kanalisatsioonisüsteemile aga kavandatud 20–50 meetri sügavusel asuv tunnelkanalisatsioon.

Enam kui 100 m sügavusele võiks Singapuri Riikliku Ülikooli inseneride arvates luua koopad näiteks laskemoona hoiustamiseks ja naftatoodete ladustamiseks. Üks suuremaid kavandatavaid arendusi ongi Jurongi kaljuõõnsused, kuhu peaks mahtuma umbes 1,5 miljonit kuupmeetrit toornaftat ja naftat.

Singapuri lennujaam Chang, mis on korduvalt pälvinud maailma parima lennujaama tiitli, plaanib juba 2024. aastaks viia oma rongi- ja bussidepoo maa alla. See käik peaks ülerahvastatusega maadleval linnriigil aitama 2030. aastaks kahekordistada rongiliikluse tihedust, koos täiendavate metrooliinidega.

Maa-alusesse linnaruumi kavandatakse tarku lahendusi, nagu näiteks prügikastid, mis annavad märku, kui neid on vaja tühjendada. Ja nutikas valgustus, mis süttib alles siis, kui autod või jalakäijad lähedusse ilmuvad.

Inimesed maa alla elama ei koli

Linnavõim kinnitab, et inimesi maa alla elama ei kolita. Seda vähemalt esialgu. Ehitustööde tegemine maasügavuses on äärmiselt kulukas. Samuti võib probleeme tekkida eluruumide ventilatsiooni ja tuleohutusega.

Maapõue maksimaalseks kasutamiseks püüavad singapurlased praegu välja selgitada, mis linna all täpselt toimub. Teadlased töötavad koos inseneridega laserskaneerimise abil välja geoloogilist 3D mudelit, mille abil loodetakse maa-alune ruum täpselt kaardistada ja planeerida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.