Tuleviku linn

Smart City Expol kuulutati 2021. aasta maailma kõige targemaks linnaks Buenos Aires 

Buenos Aires pälvis targa linna tiitli pikaajalise tahkete jäätmete käitlemise kava tõttu, mille abil on vähendatud jäätmete ladestamist kohalikesse prügilatesse ning edenenud jäätmetekke vähendamine.Foto: Shutterstock

Smart City Expo World Congress (SCEWC) ja Tomorrow Mobility World Congress (TMWC) tõid eelmisel nädalal Barcelonasse kolmeks päevaks kokku üle 14 000 osaleja saja kahekümnest riigist ja neljasajast linnast. Kolmsada viiskümmend eksperti andsid taas hoogu ülemaailmsele arutelule linnade ümberkujundamise üle, kuidas pandeemia järgses maailmas vastu pidada ning jätkusuutlikkus ja elukeskkond säilitada.

SCEWC ja TMWC suurkogunemisele registreerus ka 16 tuhat digitaalset osalejat, kes jälgisid kolme päeva jooksul sõnavõtte ja intervjuusid, mida edastati ürituse digitaalse platvormi Tomorrow.City kaudu. Enam kui pooled Barcelonasse kohale tulnutest, olid teistest välisriikidest üle kogu maailma.

Smart City Expo maailmakongressi direktor Ugo Valenti sõnutsi on käesoleva aasta üritus osutunud Expo maailmakongressi üheks olulisemaks väljundiks. “Linnade innovatsiooni ökosüsteem tuli taasühendada pärast kaheksateist kuud kestnud piiranguid ja raskusi. Ja Barcelona on olnud koht, mille linnad, ettevõtted ja eksperdid kogu maailmast on valinud kohaks, kus taaskord koguneda ja taaskäivitada linna jätkusuutlikuks ümberkujundamiseks vajalik tegevus. Valmistame juba ette 2022. aasta kongressi ning oleme väga kindlad, et sellest saab kõigi aegade parim,” kinnitas ta.

Maailmakongressi linnade peamiste probleemidega tegelev konverentsiprogramm oli üles ehitatud kaheksale teemale:

– võimaldavad tehnoloogiad,
– energia ja keskkond,
– liikuvus,
– valitsemine,
– elukeskkond ja kaasatus,
– majandus,
– infrastruktuur ja hooned,
– ohutus ja turvalisus. 

Peaesinejateks olid sellised eksperdid nagu teadlane ja Pariisi linnapea ning tarkade linnade erisaadik Carlos Moreno; Maailma Majandusfoorumi linnatransformatsiooni juht Jeff Merrit, kes oli New Yorgi linna esimene innovatsioonidirektor; rahvusvaheline jurist ja advokaat Renata Ávila, kes töötab Stanfordi inimkeskse tehisintellekti instituudis ja María Fernanda Espinosa, endine ÜRO Peaassamblee president.

Maailma kõige targema linna auhind

2021. aasta nutikaimaks linnaks valiti Buenos Aires. Selle tiitli pälvis linn pikaajalise tahkete jäätmete käitlemise kava tõttu, mille abil on vähendatud jäätmete ladestamist kohalikesse prügilatesse ning edenenud jäätmetekke vähendamine. 

Itaalia arhitekt Benedetta Tagliabue ja Carlos Moreno jagasid võrdselt Leadershipi auhinda nende märkimisväärse panuse eest nutikate linnade projektide edendamisse kogu maailmas viimase kümne aasta jooksul.

Teeviit tulevikku

Valdkondadevaheline koostöö on olnud SCEWC üks eesmärke selle loomisest peale. 2021. aasta kogunemine tugevdas oma rolli jagada teadmisi ülemaailmse platvormina ja laiendas selle haaret koos Tomorrow.Mobility ja PUZZLE X-iga.

Tomorrow.Mobility keskendus uute säästva linnaliikluse mudelite väljatöötamisele ja kasutuselevõtule. Ürituse kaaskorraldajaks on EL-i asutuse Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi algatus EIT Urban Mobility ning sellel on mitmete oluliste ettevõtete ja asutuste toetus.

PUZZLE X on üritus, mille eesmärk on haarata Frontier materjalide potentsiaali, et lahendada mõned ühiskonna ees seisvad väljakutsed. Iga-aastase ürituse eesmärk on toetada materjalide süvatehnoloogiaga tegelevaid idufirmasid, meelitada ligi investeeringuid ja luua globaalset ökosüsteemi.

Pärast 2021. aasta näituse sulgemist alustab SCEWC juba tööd järgmise, 11. kongressi kallal, mis toimub 15.–17. novembril 2022.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.