Tuleviku linn

Šotimaa linnas luuakse põhikoolide ümber autovabad tsoonid

Foto: Shutterstock.

Glasgow linnavolikogu teatas plaanist muuta 21 linna algkooli ümbrus autovabadeks tsoonideks, et tõsta laste turvalisuse nimel liiklusohutust ja parandada õhukvaliteeti. 

Tsoonis on autodel ja muudel sõidukitel keelatud sõita kooli väravateni argipäevade hommikul ajavahemikus 8.30–9.15 ning pärastlõunal 14.30–15.15. 

Autovabade tsoonide mõju liikluse hõrenemisele koolide läheduses on märkimisväärne. Nimelt selgus katsest kuue algkooliga, et laste kooli ja koju minemise ajal sõitis koolide ümbruses 69 protsenti vähem sõidukeid kui varem.

Edinburghis Napieri ülikoolis tehtud uuringud näitavad ka seda, et autovabad piirkonnad mõjutavad positiivselt liiklusohutuse tajumist ja soodustavad aktiivset liikumist laiemaski piirkonnas.

“Autovaba tsoon on väga positiivset vastukaja saanud, kuna liiklus nende kuue kooli ümbruses on silmanähtavalt vähenenud. Autosid on kooli väravas, kui kell kõlab, märksa vähem ning laste kooli ja koju jõudmine tänu sellele ka palju turvalisem,” sõnas linnavolikogu liige Anna Richardson.

“Kui liiklus koolide ümbruses on rahulikum, on lastel ka ohutum jalgsi või rattaga kooli tulla ja koju minna. Tervisele on see ju samuti ainult hea,” tõi Richardson välja veel ühe hea külje.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.