Tuleviku linn

Suurbritannia linn tahab nutika süsteemi abil panna elektriautod sõitma taastuvenergial

Foto: Pixabay.com

Suurbritannias asuv Nottinghami linn töötab välja projekti Clean Mobil Energy jaoks intelligentse energiajuhtimissüsteemi, mille eesmärk on kasutada võimalikult palju taastuvenergiat ning vähendada kütuse põlemisel tekkivate heitgaaside sattumist õhku. 

Uue energiajuhtimissüsteemiga saab maksimeerida kohapeal toodetud taastuvenergia kasutamist ning vähendada süsinikdioksiidi heitkoguseid ja elektrisõidukite laadimisega seotud kulusid, kirjutas Smartcity Press. 

Süsteem prognoosib, kui palju on võimalik 24 tunni jooksul päikeseenergiat toota, mis on ennustatav tarbimiskogus ning elektrienergia hind, et teha kindlaks elektrisõidukite akude optimaalsed laadimis- ja tühjendamistsüklid.  

Tänu süsteemile saab laadida linna elektrisõidukeid täielikult taastuvenergiaga. “Energiajuhtimine eeldab selle tootmise, tarbimise ja salvestussüsteemide jälgimist ja kontrollimist, et saavutada maksimaalne rahaline kasu ning vähendada kütuse kasutamist,” selgitas projekti eestvedava ettevõtte OpenRemote’i tegevjuht Pierre Kil. 

Nottinghami linna keskmes asuvas Eastcrofti depoos ühendatakse projekti kolm peamist elementi: sinna tulevad päikesepaneelid elektri tootmiseks, suur liitium-iooni aku energia hoiustamiseks ja elektrienergiaga autopark. 

Iga komponendi toimivus on pideva jälgimise all ning see võimaldab selgitada välja ka peamised tulemusnäitajad – kui palju kasutatakse linnas kohalikku energiat ning kas ja kui palju on programmi abil suudetud kuludelt kokku hoida. 

Programmi arendajad töötasid välja ka mobiilirakenduse, millega saab projekti meeskond hinnata süsteemi toimimist ise kohapeal asumata – rakendus teavitab neid iga rikke korral, võimaldades neil viivitamatult teha süsteemis vajalikud parandused. 

“Nottingham on seadnud Ühendkuningriigi kõige ambitsioonikama süsinikuneutraalse eesmärgi ja me oleme rohelise transpordi osas juhtpositsioonil,” märkis Nottinghami linnavolikogu energiaprojektide juht Laura Chippendale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.