Me kõik teame, et telliskivi on tavaline ehitusmaterjal, mida peamiselt kasutatakse erinevate hoonete ehitamiseks. Kuid mis oleks, kui tellisel oleks ka mõni muu eesmärk?
Nimelt on loonud teadlaste uurimiskonsortsium uue “elava tellise” prototüübi, mis võib peagi toota kodudele energiat ja asendada isegi fossiilkütused.
Mitte ainult ehitusmaterjal
Alice’i nimeline konsortsium, kuhu kuuluvad Newcastle’i ülikool, Lääne-Inglismaa ülikool ja Translating Nature väidavad, et tellised suudavad tulevikus toota elektrit ja puhast vett ning tagada ka inimeste informeerituse ja aitada neil kompenseerida keskkonnamõjusid.
Eesmärk on luua elav, hingav ja energiat tootev mikroobisüsteem, mis suudab üheaegselt anda kodule elektrit ning liitreaalsuse kaudu majapidamisele edastada, kui produktiivsed mikroobid on.
Need “elavad tellised” sisaldavad mikroobe, mis kasutavad energia tootmiseks vedelaid jäätmeid ning, mida saab seejärel muuta elektriks ja puhtaks veeks.
Et teada saada, kui produktiivsed on mikroobid, kasutab Alice biosensoreid, mis registreerivad mikroobelektroonide toodetud andmeid.
“Alice’il on potentsiaal inimkonnast fossiilkütustest lõplikult võõrutada. Loodan, et see uuring viib meid kõiki jätkusuutlikuma tuleviku suunas,” lausus Newcastle’i ülikooli professor ja Alice’i projekti koordinaator Rachel Armstrong.