Tuleviku linn

Suurbritannias avatakse maailma esimene autonoomne elektriline lennujaam

Air One'i lennujaam on maailma esimene "pop-up" jaam ja laadimiskeskus tuleviku elektrilistele õhuliikuritele.Foto: Urban Air Mobility

Hyundai Motor Group, Coventry linnavolikogu ja Ühendkuningriigi valitsus on teinud koostööd Londoni lennundus- ja kosmosetööstusettevõttega Urban-Air-Port, et käivitada maailma esimene täielikult isetoimiv elektriliste, vertikaalselt õhku tõusvate ja maanduvate (eVTOL) õhusõidukite jaam – Air One.

Portaal News Pages kirjutab, et Urban-Air-Port arendab tuleviku õhuliikluse jaoks täiesti autonoomset heitmeteta infrastruktuuri, mis valiti Ühendkuningriigi valitsuse väljaandes Future Flight Challenge’i (tuleviku lennunduse väljakutse) võitjaks. Konkursi eesmärk on aidata arendada ja toetada lennunduse infrastruktuuri ja süsteemide arendusi ning uue põlvkonna elektrilisi autonoomseid õhusõidukeid.

Air One’i lennujaam on maailma esimene “pop-up” jaam ja laadimiskeskus tuleviku elektrilistele õhuliikuritele (eVTOL). 

Foto: Urban Air Mobility

Tehnoloogiaettevõtte Urban-Air-Port ja Hyundai Motor Groupi koostöös plaanitakse üle kogu maailma rajada 65 elektrilist lennujaama.

Coventry linn on välja valitud maailma esimese elektrilise lennujaama Air One asukohaks ja see avatakse 2022. aastal.

Hyundai Urban Mobility osakond alustas tegevust 2019. aastal. Töid värvati juhtima endine NASA teadlane, lennundusuuringute missioonikeskuse doktor Jaiwon Shini.

Puhas ja kergesi ligipääsetav

Arhitekt Ricky Sandhu asutatud Urban-Air-Port’i pakutavtel lahendustel on tulevikku, sest huvi linnade õhuliikluse vastu kasvab pidevalt. Prognooside kohaselt ületavad investeeringud elektrisõidukite ja droonide arendamisse järgmise kahe aastakümne jooksul 1,2 triljoni euro piiri.

Urban-Air-Port’i moodulkonstruktsioonidest kokku pandud jaamades on võimalik sõidukeid hooldada ja laadida, kusjuures vesinikkütuse elemendid suudavad muuta iga jaama isemajandavaks.

Ettevõte usub, et see võimaldab Urban-Airi jaamu ka katastroofide korral kasutada, vajadusel on neid hõlpsasti võimalik uude kohta teisaldada.

Linna õhuruum õhkutõusmiseks valmis

Coventry on valitud Urban-Airi sadama esimeseks paigaks just oma asukoha tõttu Ühendkuningriigi südames. Samuti on linnal head sidemed lennundus- ja autotööstusega ning teadus- ja arendustegevuse käigus oli vaja oskuslike töötajate abi.

Foto: Urban Air Mobility

Urban-Airi „Air One” avalikustatakse Coventry 2021. aasta Ühendkuningriigi kultuurilinna pidustuste käigus. 

Ricky Sandhu, Urban-Air Port asutaja ja tegevjuht tõdeb: “See tehing Hyundai Motor Group’i ja Urban Air Mobility osakonnaga on tohutu samm meie visiooni täitumise suunas – sadade elektriliste lennujaamade paigaldamiseks linnadesse üle kogu maailma.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.