Tuleviku linn

Suurbritannias luuakse uus standard nullenergiahoonetele

Foto: Shutterstock

Suurbritannia juhtivad tööstusorganisatsioonid, nende seas Briti Kuninglik Arhitektide Instituut, tulid kokku, et luua uus ehitusstandard, mis vähendaks hoonete heitgaaside teket ning nullenergiahoone terminiga seotud ebaselgusi.

Otsus jõustus pärast seda, kui koostati aruanne, milles jõuti järeldusele, et riigi kinnisvarasektor soovib luua tugevama vahendi hoonete süsinikusisalduse vähendamiseks. Standardi nimeks saab Ühendkuningriigi Net Zero Carbon Buildings Standard ja selle eesmärk on aidata hoonetööstusel tagada ja tõestada, et hooned, mis väidavad, et need on nullheitega, sellele ka vastavad. 

Loodetavasti julgustab standard tööstust dekarboniseerima ja aitab riigil täita 2035. ja 2050. aasta heitkoguste eesmärke.

„See on tõeliselt põnev ja õigeaegne algatus, mis aitab kogu tööstusel liikuda edasi oma jõupingutustes, et saavutada süsinikupuhtus. Koos saame töötada välja ühise arusaama, mis põhineb selgetel tulemuslikkuse eesmärkidel, et toetada kõiki hoonete hankimise, projekteerimise, ehitamise ja käitamisega seotud isikuid, ” sõnas Briti Kuninglik Arhitektide Instituudi president Simon Allford. 

Null-süsinikuheitega hooned on kavandatud nii, et need kõrvaldaksid kõik heitkogused hoone eluea jooksul. See võtab arvesse nii ehituse tarneahelast põhjustatud heitkogused kui ka ekspluatatsioonisüsinikku, mis on hoonete kasutamisest põhjustatud heitkogused.

Ehitised põhjustavad umbes 40 protsenti kõigist kasvuhoonegaaside heitkogustest, null-süsiniku arhitektuur võib aidata Ühendkuningriigil täita oma süsinikdioksiidiheite vähendamise eesmärke.

Ühendkuningriigi Net Zero Carbon Buildings Standard kontrollib nii uusi kui ka olemasolevaid hooneid ning arvestab nende ekspluatatsiooni ja süsinikdioksiidi heitkoguseid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.