Austraalia pealinna Sydney üks linnaosadest (City of Sydney) hakkas alates esimesest juulist kasutama täielikult taastuvelektrit, mis on toodetud Uus-Lõuna-Walesi tuule- ja päikesejaamades.
Kuigi algselt seadis Sydney eesmärgiks vähendada heitgaaside kogust 70 protsenti 2030. aastaks, siis nüüd arvatakse, et saavutus saab teoks juba 2024. aastal.
Tegemist on Austraalia suurima rohelise energia tehinguga, mille kogumaksumus oli 53 miljonit eurot. Ligikaudu 75% energiat toodetakse tuule ning ülejäänud 25% päikeseenergia abil.
Kui palju ja mida see säästab
Prognooside kohaselt hoiab linn projekti abil kokku ligi 450 tuhat eurot aastas, ning vähendab süsinikdioksiidi heitkoguseid 20 000 tonni aastas, mis võrdub 6000 majapidamise energiatarbimisega.
Linnapea Clover Moore’i sõnul loob projekt uusi töökohti ning toetab koroonaviiruse epideemiast mõjutatud kogukondi.
“Oleme keset kliima olukorda. Heitkoguste vähendamiseks ja rohelise energia sektori kasvatamiseks peavad kõik valitsustasandid kiiresti taastuvenergiale üle minema,” sõnas Moore.
Kolm erinevat generaatorit
Hiljuti käivitatud projekti raames on kasutusel kolm generaatorit – Bomeni päikesejaam Wagga Waggas, Sapphire’i tuulejaam Inverelli lähedal ja Shoalhaveni päikesejaam Nowras.
Shoalhaveni jaamal on ligi 10 000 päikesepaneeli ning genereerib piisavalt energiat, et ära toita 1500 kodu.
Austraalia börsiettevõttele Spark Infrastructure kuuluval Bomeni 120 megavatisel energiajaamal on enam kui 310 000 päikesepaneeli.
Lisaks on see üks esimesi ettevõtteid Austraalias, kes kasutab mõlemale poole päikesevalgust neelavaid kahepoolseid paneele koos jälgimistehnoloogiaga, mis liigub vastavalt päikese suunas.
Uus-Lõuna-Walesi suurima tuulepargi Sapphire’i koguvõimsus on 270 megavatti, mida genereerivad 75 turbiini ning on 200 meetrit kõrged.