Tuleviku linn

Sydney hakkab kuumuse vastu võitlema tänavatele puude istutamisega

Fotod: City of Sydney.

Austraalia kõige rahvarohkema linna Sydney üks linnaosadest (The City of Sydney) plaanib kasvava kuumuse leevendamiseks istutada tänavatele iga aasta 700 puud ning suurendada märkimisväärselt haljaskatuste ja seinte arvu. 

Piirkonna eesmärgiks on katta 2050. aastaks vähemalt 40 protsenti linnast rohelusega. 

Rohelisemad tänavad

Äärmuslik kuumus tapab Austraalias iga aasta rohkem inimesi kui ükski teine loodusõnnetus. 2020. aasta jaanuaris, katastroofilise metsatulekahju ajal, tabas Sydneyt ka rekordiline kuumalaine (48,9 kraadi äärelinnas). 

Sydney on järgmise kümne aasta jooksul pannud paika ligi 245 miljoni euro suuruse eelarve, mille eesmärk on muuta linn rohelisemaks. 

Hetke plaanide kohaselt tagavad avalikud ja erahooned 28 protsenti kogu rohekattest, sealhulgas 20 protsenti puudest. 

“Oleme keset kliimakriisi ja kogeme juba selle mõju. Ohtlikud kuumalained saabuvad aina varem, on kuumemad ja kestavad ka kauem. Meie linn peab kohanema muutuva kliimaga ja suurendama vastupanuvõimet tõenäolistele mõjudele, “ sõnas linnapea Clover Moore.

“Puud ja muu rohelus on sama olulised kui teed ja lairiba internet. Tõhus ja ulatuslik kattevari võib vähendada temperatuuri maapinnal kuni 10 kraadi, “ lisas ta. 

Lisaks kuumuse leevendamisele, võib roheline infrastruktuur tuua kasu ka tervisele. Nimelt väitis Wollongongi ülikooli professor Thomas Astell-Burt, et elanikud kipuvad olema õnnelikumad, tervemad ja sotsiaalsemad, kui kogukonnas on rohkem haljasala.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.