Tuleviku linn

Tallinn saab peagi esimese nutika ülekäiguraja, mis mõõdab ka kliimat ja liiklust

Bercmani nutikas ülekäigurada sTARTup Day 2019 festivalil.Foto: Geenius.

Tallinnasse peaks kevadel jõudma linna esimene nutikas ülekäigurada, mida disainib ja arendab intelligentsetele transpordisüsteemidele keskenduv firma Bercman Technologies.

Kogu “nutikus” seisneb tegelikult mitte rajas endas, vaid kaamerate ja sensoritega varustatud liiklusmärgis, mis mõõdab jalakäijate ja sõidukite liikumist ning ennustab nende trajektoore.

Kui Bercmani tarkvara tuvastab mõõdetud andmete puhul potentsiaalse ohu, näiteks teed ületava jalakäija ja läheneva auto, hakkavad märgi LED-tulukesed punaselt vilkuma. Märk ongi olenevalt olukorrast erinevalt valgustatud ning selle tulesid on võimalik vastavalt vajadustele ja eeskirjadele seadistada.

Eriti kasulik on selline lahendus firma turundusjuhi Hans Leisi sõnul just sügisel ja talvel, mil valgust on vähem. Samuti on autojuhile märguande andmisest kasu juhul kui ülekäiguraja juures on talviti suuremad lumehanged, mille tagant pole näiteks teele kõndivaid koolilapsi näha, rääkis Leis.

Liiklusmärgi sensorid ja kaamerad koguvad lisaks liiklusinfole ka näiteks andmeid kliima kohta, näiteks CO2 ja müra kohta. Liikluse kohta kogub märk andmeid alates auto numbrimärkidest kuni jalakäijate ja jalgratturite ning sõidukite arvule ja tihedusele.

Möödunud jaanuaris oli arutlusel esimese nutika ülekäiguraja Tartu linnas kasutusele võtmisele, kuid toona jäi hange katki. Nüüdseks on jõutud aga kokkuleppele, et esimene Bercmani ülekäigurada tuleb hoopis Tallinnasse ja seda 2019. aasta esimeses pooles.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.