Tallinn saavutas maailma tarkade linnade edetabelis 33. koha

2021. aasta tarkade linnade edetabelis, kus hinnati linnade tehnoloogialahendusi elamisväärse elukeskkonna loomisel, saavutas Tallinn 33. koha kuni 600 tuhande elanikuga metropolide seas.

Ülemaailmne targa linna indeks on mobiilsete parkimislahenduste ettevõtte EasyPark tellitud uuring, milles pannakse ritta linnad paljude erinevate näitajate järgi, mis teevad elukeskkonna mugavamaks ning aitavad inimestel linnas paremini toime tulla. Selleks, et saaks võrrelda suuruselt enam-vähem samasuguseid elukeskkondi, on indeks jagatud kolmeks: üle kolme miljoni elanikuga, 600 tuhande kuni kolme miljoni ja 50 tuhande kuni 600 tuhande elanikuga tõmbekeskused.

Maailma kõige “targem” üle kolme miljoni elanikuga linn on 2021. aastal London, järgnevad New York ja San Francisco.

Kopenhaagen, Stockholm ja Oslo on aga kõige intelligentsemad ja tulevikukindlamad 600 000 kuni 3 miljoni elanikuga linnade seas.

Rootsis asuv Lund aga võitis indeksi 50 000–600 000 elanikuga linnade seas, järgnesid Stavanger Norras ja Espoo Soomes.

Uuringus hinnati tuhandeid linnu üle maailma, seega 33. koht pole üldse halb saavutus. Välja valiti just need metropolid, mis on uute tehnoloogiate kasutuselevõtuga eeskujuks olnud. Kuna sõltuvalt suurusest puutuvad asulad kokku väga erinevate väljakutsetega, jagati uuring kolme suuruskategooriasse, Tallinn läks 50 000–600 000 elanikuga linnade arvestusse.

Igas kategoorias avaldati pingereas 50 parimat tulevikukindlat linna.

Andmed on pärit Maailmapangast, Rahvusvahelisest Valuutafondist ning väljaannetelt The Economist ja The Lancet.

Iga asukoha uuenduslikkuse hindamiseks kaalusid teadlased nelja võtmevaldkonda.

Esiteks uuriti iga linna digitaalset elu, hinnates, kuidas on elanikkond, valitsus ja tervishoiusektor targa linna tehnoloogiaid kasutusele võtnud. Samuti oli plussiks tehnoloogiaharidust pakkuvate asutuste olemasolu ja nende hea maine.

Järgmisena keskendusid teadlased liikuvuse innovatsioonile. Selleks vaadeldi, kui uuenduslikud on parkimislahendused, mismoodi on lahendatud üldine liikluskorraldus, sealhulgas ühistransport. Ka transpordi keskkonnasõbralikkus läks arvesse.

Järgmisena kaaluti uuringus iga linna äritehnoloogia taristu kaasaegsust. Selleks mõõdeti ettevõtluse innovatsioonitaset, e-maksete levikut ja internetiühenduste kvaliteeti.

Viimasena hinnati ka iga linna keskkonnasäästlikkust, analüüsides rohelise energia kasutamist, minimaalse energiakuluga hoonete arvu, jäätmekäitlussüsteemi korraldust ning kliimamuutustele reageerimist.

Meie lähinaabritest oli edetabelis veel Helsingi oma suuruskategoorias 7. kohal.

Tallinn kogus rohkem punkte elanike targa linna lahenduste kasutamise eest, palju sai punkte ka e-makselahenduste kasutamine ja äriinnovatsioon. Vähem teeniti indeksis tunnustust internetiühenduste, jäätmekäitluse ja liikluskorralduse eest.

Uuringu tulemused ja metoodika leiab siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.