Tallinnas uuritakse, kuidas leevendada paneelmajade rajoonides kuumalainete mõju

Tallin osaleb projektis, mille tulemusena soovitakse maandada kuumalainetest tingitud riske ning suurendada linnarahva võimekust kuumalaine ajal toime tulla.Foto: Shutterstock

Tallinna kliimakavas on ühe suurema riskina välja toodud sagenevad ja ühea ekstreemsemad kuumalained, mis mõjutava just vanemaealist elanike tervist. Näiteks ka möödunudsuvine kuumus põhjustas liigsuremust Eesti tervikuna.

Et riske maandada, osaleb Tallinn rahvusvahelises projektis, mille eesmärk on välja töötada tõhus meetmete pakett kliimamuutuste tõttu üha sagenevate kuumalainetega kohanemiseks. Pilootalaks on Väike-Õismäe elurajoon ning linnavalitsus on esitanud linnavolikogule heakskiitmiseks otsuse eelnõu, mille kohaselt osaleb Tallinn aastani 2026 kestvas projektis “Kliimamuutustega kohanemise viisid – KNOWING”.

Maandada tuleb riske ja õpetada inimesi kuumalainetega toime tulema

Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti sõnul soovitakse maandada kuumalainetest tingitud riske ning suurendada linnarahva võimekust nendega toime tulla. Kavas on kaardistada ja leida tõhusad ja rakendatavad kuumalainetega kohanemise tegevused ja lahendused.

“Väike-Õismäe pilootalal toimivad lahendused on rakendatavad ka teistes sarnastes piirkondades, nagu Mustamäe ja Lasnamäe. Kõiki neid piirkondi iseloomustab suur kõvakattega pindade ja kuumalainetes potentsiaalselt haavatavama elanikkonna osakaal,” viitas Svet.

Projekt baseerub soojussaarte uuringutel, mis on tehtud 2014., 2018. ja 2021. aastal. Projekti eesmärk on välja töötada kliimamuutustega kohanemise meetmed, mis puudutavad nii hooneid, liikuvust, maakasutus ja haljastust. Nende kombinatsioonis tuleb leida sobivamad meetmete näidispiirkondadele, mis modelleeritakse küll tehisintellektiga, kuid protsessi kaasatakse mõjutatud elanike rühmi.

Vähem soojussaari ja kuumalainete mõju

Austria Tehnoloogiainstituudi juhitavas projektis on 19 osapoolt, sealhulgas Granollers Hispaania Kataloonia autonoomsest piirkonnast, Napoli Itaaliast ja Arensbergi ringkond Saksamaalt ning teadusasutused, innovatsioonikeskused ja mittetulundusühingud.

Austria pealinn Viin on selle aasta alguses valmis saanud strateegia, mis on suunatud soojussaarte tekke vähendamisele ja kuumalainete mõju vähendamiseks. Seega on Austrias olemas kompetents, mida saab edasistes tegevustes rakendada ka Tallinn.

Projekti rahastab Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm “Horisont 2020”. Euroopa Komisjon otsustas projekti rahastada tänavu jaanuaris ja selle maksumus Tallinnas on 54 500 eurot, mille katab välistoetus. Tallinna linna poolt juhib projektis osalemist Tallinna Strateegiakeskuse välisprojektide kompetentsikeskus.

Tallinn osaleb rahvusvahelises projektis, mille eesmärk on välja töötada tõhus meetmete pakett kliimamuutuste tõttu sagenevate kuumalainetega kohanemiseks, pilootalaks on Väike-Õismäe.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.