Tuleviku linn

Tampere linnas saavad elanikud äpi abil oma süsinikujalajäljel silma peal hoida

Foto: Shutterstock.

Rakendus Tampere.Finland annab soovitusi Tamperes vaba aja veetmiseks ja kultuuriürituste külastamiseks. Olemas on ka info ühistranspordi marsruutide ning aegade kohta.

Linnaäpi üks viimaseid täiendusi on süsinikujalajälje kalkulaator. Peatselt kavatsetakse äppi lisada võimalus, mille kaudu saaksid linnakodanikud kaasa lüüa linna elukeskkonda ja taristut puudutavates arutlustes.

Inspiratsioon süsinikujalajälje vähendamiseks

Äpp Tampere.Soome sisaldab juba praegu mitmeid linnaelanikele ja -külastajaile kasulikke võimalusi. Olemas on kultuuriürituste kalender, kaardirakendus sobiva marsruudi leidmiseks, ühistranspordi- ja parkimisinfo. Reaalajas saab vaadata, kui kaugel peatusest on parajasti oodatav buss või kus on vaba parkimiskohta. Hiljuti lisati kaardirakendusele huvitav võimalus – süsinikujalajälje kalkulaator.

Võrdle enda jalajälge teiste omaga

Projekti juht Maarit Vehviläinen selgitab, et kalkulaator annab pärast sobiva marsruudi leidmist huvilistele võimaluse vaadata, kui palju väheneb süsinikujalajälg siis, kui teekonna läbimiseks kasutataks auto asemel hoopis ühistransporti, jalgratast või võetaks tee ette jalgsi.

Kasutaja saab äpist jälgida enda CO2 tekitamise trendi ning võrrelda seda teiste äpi kasutajate käitumisega. Praegu peab andmed äppi sisestama käsitsi, kuid tulevikus plaanitakse luua võimalus kasutaja automaatseks jälgimiseks.

Kalkulaator otsustati linnaäpile lisada, kuna Tampere on seadnud eesmärgiks olla jätkusuutlik ning saada 2030. aastaks süsinikuneutraalseks linnaks. Seetõttu julgustatakse linnakodanikke valima võimalusel loodussäästlikke elu- ja liikumisviise.

Kodanikuaktiivsuse ülesnäitamine lihtsamaks

Vehviläinen avaldab, et järgmisena on kavas arendada äpile funktsioon, mille kaudu saaksid linnakodanikud vaevata üles näidata kodanikuaktiivsust, osaleda linnaplaneerimisel ja seista linna heakorra eest.

“Soovime, et linnaelanikud saaksid äppi kasutada linnavõimule tagasiside andmiseks, riketest teatamiseks, küsitlustes osalemiseks,” avaldab rakendust arendava ettevõtte Geniem tegevjuht Tuomas Kumpula. Ning lisab, et äpi kasutegurit suurendaks ka võimalus soetada sealt linnatranspordi piletid.

Rakenduse Tampere.Finland esimene versioon tuli välja 2019. aasta veebruaris ja allalaadimiste arv on sellest ajast alates ühtlaselt kasvanud.

Tuomas Kumpula sõnul on praegu eesmärk, et äppi hakataks lisaks Tamperele kasutama teisteski Soome linnades. Edaspidi võiksid seda aga tarvitada ka väljaspool Soomet asuvad linnad.

Rakenduse Tampere.Finland saab tasuta alla laadida Google Play’ st ja App Store’ist.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.