Tuleviku linn

Tampere süsinikuneutraalseks: kuidas 10 aastaga eesmärk saavutatakse?

Tampere linn.Foto: Shutterstock.

Tampere linnavalitsus kiitis hiljuti heaks strateegia, millega soovitakse saavutada 2030. aastaks süsinikuneutraalsus. 

Tampere eesmärk on vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid 80 protsenti võrreldes 1990. aasta tasemega. Heaks kiidetud strateegia toetab Soome suundumist süsinikuneutraalsuse poole laiemalt ja on kooskõlas teiste suurte linnade tegevustega.

Tampere linna teatel koosneb nende tegevuskava 236 erinevast meetmest. Tegevused on jaotatud kuueks teemaks: linnaplaneerimine, transpordisüsteem, ehitus, energia, tarbimine ja linnaloodus.

Kõigi nende eesmärkide elluviimiseks tuleb Tampere linnal lähiaastatel teha täiendavaid investeeringuid, eriti ühistransporti. Tõhusaimateks heitkoguste vähendamise meetmeteks on Naistenlahti elektrijaama uuendamine ja bussivedude reformimine.

Linn on välja arvutanud, et programmiperioodil (aastail 2021–2030) on aastased kulud hinnanguliselt umbes 9 miljonit eurot. Samas tasuvad paljud kliimameetmed end linnale ja selle tütarettevõtetele rahaliselt ära.

Linna ettevõtetest on kõige edukamalt taastuvenergia kasutamisele üle läinud ja oma äri arendanud Tampereen Sähkölaitos.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.