Teadlased leidsid viisi, kuidas rooste ja vee abil energiat toota

Teadlased on leidnud meetodi elektri tootmiseks, kasutades selleks vett ja äärmiselt õhukesi roostekihte. Northwesterni ülikooli ja Caltechi teadlaste sõnul on see täiesti uus meetod elektri tootmiseks, mida võiks tulevikus kasutada jätkusuutlikuks energiatootmiseks.

Pinge tekib rooste ja vee koosmõjul siis kui vihma- ja merevee impulsid üle äärmiselt õhukeste roostekihtide liiguvad. Täpsemalt on nanokihid 10 kuni 20 nanomeetrit paksud ehk sadu kordi õhemad kui tavaline kilekott. Vees sisalduva soolsuse erinevus veab elektrone allpool asuva metallini, sarnaselt magnetiga üle akna tõmbamisele.

Oluline on asjaolu, et roostekiht on isoleeritud 2 nanomeetri paksuse oksiidikihiga. Sarnaseid tulemusi on saadud ka teiste materjalidega, näiteks grafiidi ja süsiniku nanokihtidega, kuid raud sobib kättesaadavuse ja protsessi lihtsuse tõttu paremini suuremas mastaabis kasutamiseks.

Teadlaste võib avastatud protsess olla isegi efektiivsem kui päikesepaneelid – kineetilise energia elektriks muundamise efektiivsus on 30% juures, võrreldes päikesepaneelide 20%-ga. Testimise käigus tootsid seadmed kümneid millivolte ja mitmeid mikroampreid ruutsentimeetri kohta. Kümne ruutmeetrise suurusega plaat suudaks seega toota paar kilovatti tunnis, mis piisaks keskmisele majapidamisele.

Samuti võib protsessi tulevikus ära kasutada ookeanis või isegi inimkehas, kuna mõlemas on olemas voolav soolalahus. Inimeste mõistes võiks see tähendada näiteks implantaatide jaoks energia tootmist, ookeanis aga poide ja muude objektide ära kasutamine passiivseks energiatootmiseks.

Praegu on Northwesterni ülikool taotlenud esialgset patenti ning nüüd jääb üle vaid oodata, et näha, kas avastus ka reaalses elus kasutust leiab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.