Teadlased: sipelgate jäljendamine võib aidata liiklusummikuid vähendada

Foto: Shutterstock.

Ühendkuningriigi Astoni ülikooli teadlased on arendanud välja tehnoloogia, mis jäljendab putukatevahelist kommunikatsiooni ning mida saab kasutada liiklusummikute vähendamisel ning sõiduplaneerimisel, vahendab Eurekalert.

Sipelgate kolooniaid ning käitumismaneere analüüsides loodi tarkvara, mis aitaks ühistranspordi teenuse pakkujatel saastehulka enam kui poole võrra vähendada.

Teadlased ise kutsuvad seda uut meetodit meta-heuristikaks. Nimelt on nad avastanud, et sipelgas jätab probleemi korral meelde parima võimaliku lahenduse ning annab sellest teistele sipelgatele teada. Kui selline käitumine panna näiteks liiklusega samasse võtmesse ning siduda see arvuti algoritmidega, siis tulevad muutused kiiresti.

Suureneva liiklustiheduse ning saastehulga tõttu on paljud linnad paika sättinud nn puhta õhu sihtmärgid ning määratlenud asulates kindlad puhta õhu tsoonid. Uus tehnoloogia aitaks neid sihtmärke paremini täita ning vähendaks heitmete hulka oluliselt.

Meta-heuristikat katsetati ka päris tingimustes. Katsejäneseks võeti ühe kohaliku ühisteenuseid pakkuva firma töötajad, kes peavad hooldustööde pärast päevas mitu korda risti-rästi läbi linna sõitma. Kokku analüüsiti 45 sõidukit, mis tegid kuue nädala jooksul 437 tööotsa.

Rakendades uut algoritmi, vähenes töötajatel teel oldud aeg enam kui 50%. Suur sääst tuli ka kütusekulus ning üldkokkuvõttes võitsid sellest ka sõidukite hooldusintervallid.

Astoni ülikool plaanib tehnoloogiat veel mõned aastad arendada, enne kui see laiemalt ettevõtetele kasutada antakse.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.