Tuleviku linn

Tulevik või fantaasia? Saudi Araabia kroonprints näitas, milline hakkab välja nägema tema futuristlik megalinn

Foto: NEOM.

Mullu jaanuaris andis Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman teada plaanist rajada uudne nutikas linn, mis töötaks puhtalt taastuvenergia pealt, ning kus ei ole mitte ühtegi autot ega teed.

Nüüd on aeg jõudnud nii kaugele, mil Saudi Araabia valitsus näitas meile renderdust sellest, milline võiks futuristlik linn välja näha. 

Linn nimega “Liin” on kavandatud olema kõigest 200 meetrit lai, kuid 500 meetrit kõrge ja 170 kilomeetrit pikk. See on plaanitud majutama mitut kogukonda, mis on ümbritsetud piki rannikut kulgeva klaasfassaadiga. Eelduste kohaselt mahub linna elama lõpuks kuni üheksa miljonit elanikku.

Foto: NEOM.

Disainerid näevad linna ette sel viisil, kus rajatised on inimestest vaid viieminutilise jalutuskäigu kaugusel ja kus elanikud saavad oma igapäevaseid toimetusi tehes üksteisega orgaaniliselt kokku põrkuda. 

Kuigi seal puuduvad autoteed, on sellel kiirraudtee, mis võtab ühest linnaotsast teise jõudmiseks aega 20 minutit. Samuti tugineb see ka loomulikule ventilatsioonisüsteemile, et tagada elanikele aastaringselt ideaalne kliima.

Vastuolu tekitav projekt

“Liin” on osa Saudi Araabia 500 miljardi dollari suurusest Neomi megalinna projektist, mida ehitatakse riigi Tabuki provintsis. Siiski on kogu projekt on algusest peale tekitanud küllaltki palju vastuolu.

Nimelt on umbes 20 000 inimest on selle ehitamise tõttu sunnitud ümber asuma. Elukohta on sunnitud vahetama ka näiteks Huwaitati põlisrahvaste hõimu kuuluvad inimesed, kes elasid seal juba enne Saudi Araabia asutamist.

Katari uudisteorganisatsioon Al Jazeera andmetel arreteeriti ja vangistati 2020. aastal prominentne Huwaitati aktivist, kuna hõim keeldus ümber asuma. Veel üks Huwaitati aktivist ütles samal aastal uudisteorganisatsioonile, et vähemalt 15 hõimu liiget rööviti ja vangistati.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.