Tuleviku linnade professuur: enne linnade sensoritega katmist on vaja hulgaliselt andmeid ja teadmisi

iot.jpg

Eile avasid Talilnna Tehnikaülikool, Tallinna Linn ja Ülemiste City uue professuuri, mille raames asutakse katsetama targa linna lahendusi Ülemiste City’s.

Tallinna Tehnikaülikooli Ehituse ja Arhidektuuri instituudi direktori Jarek Kurnitski sõnul on enne linnaku nutikate seadmetega katmist vaja koguda hulga andmeid ning välja selgitada, mida Ülemistes elavad, töötavad ja peagi ka õppivad inimesed oma linnakusse vajavad.

“Ülemiste linnak on Tallinna mastaabis väga oluline ja seal kindlasti on võimalik teha juhtumiuuuringuid, mida Tallinna linn saab ära kasutada,” rääkis Kurnitski. “See professuur toob lauale täiesti uued teemad,” räägib ta.

Loomulikult ollakse targa linna teemadest teatud määral teadlikud ka praegusel hetkel, aga arutusel on näiteks küsimused nagu mis on need kvaliteedid, teenused ja funktsionaalsused, mida ettevõtetele tuleks pakkuda, et nad oleks nõus maksma näiteks kõrgemat renti ja saaksid tulevikulinnast lisaväärtust.

See nõuab teadlastelt lisaandmete kogumist. “See taandub sellele, et kuidas sellist kvaliteetset tulevikulinna arendada. Ehk mis on need teenused ja funktsionaalsused, mille eest klient on nõus maksma ja mis toob talendid Ülemistesse,” ütleb Kurnitski.

“Me proovime koguda ülemistest andmeid, sest seal juba on palju ärikinnisvara ja ettevõtteid, kes nendes büroohoonetes toimetavad,” ütleb Kurnitski. Asutakse uurima, millega sealsed töötajad on rahul ja mis on nende soovid. Samuti kogutakse andmeid täna olemasolevate teenuste genereeritavast infovoost. “uurimisküismused ehitatakse väga palju ülesse Ülemiste olemasoleva keskkonna baasil,” kirjeldab Kurnitski.

Seega kohe homme Ülemistet nutikate sensorite ja tarkvaragaüle ei külvata, enne viiakse läbi uuringud. Uuringute tulemusi võib näha olla alles järgmisel aastal. “Täna ei ole veel seda inimest, kes oleks tulevikulinna professor. Hetkel käib selle professori koha täitmine ja kui kõik läheb hästi ja optimistliku stsenaariumi järgi, võiks ta tööle asuda esimesel septembril. Ja siis läheb pool aastat aega, enne kui täpsemad plaanid tulevad,” ütleb Kurnitski.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.