Tulevikuarhitektuur nõuab jätkusuutlikke ehitusmaterjale: Jeemeni arhitekt leidis potentsiaalse lahenduse

Saudi-Araabia mudalinn Diriyah Fort.Foto: Shutterstock

Ehitussektoril on täita oluline roll, kui maailm soovib saavutada oma eesmärki – jõuda 2050. aastaks heitgaasikogustega nulli ja hoida globaalne temperatuuritõus allpool kriitilist läve ehk 1,5 kraadi juures. Jeemenis asuva Daw’an Mudakivi Arhitektuuri Sihtasutuse asutaja Salma Samar Damluji pakub lahenduseks muda, vahendas BBC

Mudast tulevikuarhitektuur

Arhitektid üle maailma püüavad ehitada jätkusuutlikke hooneid, mis suudaks taluda äärmuslikke ilmastikunähtusi, nagu äkilised üleujutused ja tugev kuumus. Mudahooned suudavad märkimisväärselt hästi hoida meid suvel jahedana ja talvel soojas ning taluvad ekstreemseid ilmastikutingimusi.

“Jätkusuutlikumate hoonete otsimisel pöörduvad arhitektid peagi tagasi tähelepanuta jäänud, igivana ehitusmaterjali – muda – juurde,” sõnas Damluji. Tema sõnul on lihtne mõista, miks mudaehitised pole oma atraktiivsust kaotanud – “See on tulevikuarhitektuur.”

Arhitektuuri kliimaprobleem

Ehitustööstus tekitab 38% ülemaailmsest süsinikdioksiidi heitkogusest. Teadlased hoiatavad, et betooni vahetamine vähem saastavate materjalide vastu on meie kliimaeesmärkide saavutamiseks ülioluline.

Betoonil, mis on kaasaegse ehituse põhiosa, on tohutu süsiniku jalajälg. Betoonist ehitamine tekitab ligikaudu 7% ülemaailmsest CO2 heitkogusest – oluliselt rohkem kui lennundus, mis tekitab 2,5% heitkogustest. Igal aastal toodetakse maailmas 4 miljardit tonni tsementi, mis on betooni põhikomponent.

Damluji sõnul peame üha enam arvestama keskkonna ja bioloogilise mitmekesisusega. “Muda võib olla betoonile ideaalne jätkusuutlik alternatiiv – sellega ehitamine mõjutab keskkonda väga vähe ja materjal ise on täielikult taaskasutatav.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.