Tuleviku linn

Tulevikus võivad tavalisi kontoriaknaid asendada läbipaistvad päikesepaneelid

Vähendamaks pilvelõhkujate süsinikujalajälge, tahavad teadlased nende tavalised aknad asendada päikeseenergiat salvestavate akendega (Foto: Usnplash)

Teadlased on avastanud, et läbipaistmatud päikeseelemendid ehk fotogalvaanilised elemendid, millest koosnevad päikesepaneelid, on võimalik muuta läbipaistvaks, kui neisse torgata imetillukesed augud. Avastuseni jõudnud teadlased loodavad, et seda tehnikat saab tulevikus kasutada päikeseenergiat tootavate akendega pilvelõhkujate ehitamiseks.

Pilvelõhkujate katusele mahub liiga vähe päikesepaneele

Päikeseelement on fotoelektriline seadis, mis muundab fotogalvaanilise efekti abil valgusenergia vahetult elektrienergiaks. Mida tumedam on päikeseelement, seda paremini neelab see päikeseenergiat. Seetõttu on enamik hoonete katustel asuvaid päikeseelemente läbipaistmatud.

Kui väikese ja keskmise suurusega maja katusele paigutatud päikesepaneelid suudavad sageli toota suure osa maja energiatarvidusest, siis kõrghoonetega on sootuks teine lugu. Pilvelõhkujate energiatarvidus ning seega ka süsinikujalajälg on suur, kuid katused võrreldes hoones asuva ruutmetrite arvuga suhteliselt väikesed. Seetõttu mahub katustele vähe päikesepaneele ning need suudavad toota vaid väikese osa majale vajalikust energiast.

Probleemi lahendaks päikeseelementidest aknad

Kirjeldatud probleemi lahendamiseks töötasid Lõuna-Korea teadlased välja viisi, kuidas luua aknaid, mis suudaksid koguda päikeseenergiat ning seeläbi vähendada oluliselt energinäljaste hoonete süsinikujalajälge. Avastati, et kui räniosakestesse, millest fotogalvaanilised elemendid koosnevad, torgata inimsilmale nähtamatud tillukesed augud, võivad elemendid muutuda sama läbipaistvaks kui toonitud klaas. Elementide tõhusus väheneb samal ajal vaid väga vähe.

Projekti üks juhtfiguure Kwanyong Seo ütleb, et meeskonna eesmärk on arendada tehnoloogia niisugusele tasemele, et tulevikus oleks võimalik pilvelõhkujatel tavaliste akende asemel kasutada fotogalvaanilis aknaid, mis jaksaksid kõrghooneid senisest paremini taastuvenergaiga varustada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.