Tulevikutehnoloogia on kohal: tervisekontrollid kolivad nutitelefoni

Autoga sõites peame iseenesest mõistetevaks teatud oluliste mõõdikute jälgimist. Oma tervise eest hoolitsemisel kipume aga tihti olulisi mõõdikuid eirama ning tegeleme probleemiga alles siis, kui vaja on juba arsti sekkumist.Foto: Shutterstock

Viimased aastad on kõigile meelde tuletanud, et tervis on tõepoolest kõige kallim vara. Üha rohkem soovitakse oma tervise eest paremini hoolt kanda tehes teadlikke valikuid füüsilise ja vaimse vormi tugevdamiseks. 

Kui soovid samuti seda teed astuda, on esimese sammuna kasulik hakata jälgima tervisenäitajaid, mis aitavad tuvastada võimalikke terviseriske, ennetada haigusi ning õppida oma tervist paremini juhtima. Ent missugune on hea viis seda teha?

Auto “tervisenäitajaid” teame une pealt, iseennast kipume unustama

Kardioloog ja Eesti tervisetehnoloogia iduettevõtte Activate Health kliinilise suuna juht Eno-Martin Lotman ütleb, et autoga sõites oleme me kõik harjunud jälgima teatud olulisi mõõdikuid nagu näiteks sõidukiirus, kütusejääk või rehvide rõhk. Peame iseenesest mõistetevaks, et probleemi korral lööb näidikupaneelil põlema punane hoiatustuluke. 

Lotman nendib, et oma tervise eest hoolitsemisel kipume aga tihti olulisi mõõdikuid eirama ning tegeleme probleemiga alles siis, kui vaja on juba arsti sekkumist. Ometi on inimese organism märksa keerulisem “aparaat” kui sõiduauto ning teadlik tervisejuhtimine peaks algama õigete tervisenäitajate regulaarsest jälgimisest.

Füsioloogiliste tervisenäitajate, nagu keha rasvaprotsendi või vererõhu mõõtmine, nõuab tavaliselt eriseadmeid ja oskusteavet. Järjekorrad spetsialistide vastuvõtule on aga tihti pikad, paljud ennetavad terviseuuringud tuleb tasuda oma rahakotist ning kiire elutempo juures kipub enda heaolu jälgimine tihtipeale ununema. 

Mis oleks, kui saaksid seda kõike teha oma telefoniga? 

Uuenduslik tervisekontroll järjekorras seismist ei nõua

Eestis arendatud terviserakendus ACTIVATE on esimesena turule toonud uuenduslikud biomeetrilise skaneerimise tehnoloogial põhinevad digitaalsed tervisekontrollid Face Scan ja Body Scan.

Face Scan tuvastab nutitelefoni kaamera abil näonaha pulseerimise ja arvutab selle põhjal välja pulsisageduse ning mitmed teised südametöö näitajad 96%-lise täpsusega. Need andmed annavad kiire ülevaate sinu üldisest füüsilisest vormist ja südametöö näitajatest. 

Body Scan võimaldab kahe pildi (üks eest ja teine küljelt) põhjal mõõta rindkere, talje, puusade ja reite ümbermõõtu ning hinnata keha rasvaprotsenti. Mõõtmise täpsus on 97,5%, mis on võrreldav täismõõtmetes meditsiiniseadmetega. 

Kogu andmetöötlus toimub telefonis, ilma et andmed seadmest lahkuksid. See tähendab, et enam ei ole kehaanalüüsi tegemiseks vaja minna jõusaali või kliinikusse ega maksta selle eest ühekordset kõrget tasu. Iganädalased kehaskänneerimised on mugavalt kättesaadavad igal ajal.

Kiire ja mugav tervisejuhtimine

Rahvusvahelises suurettevõttes töötav Kerli Kustola tõdeb, et kiire elutempo juures on igapäevane teadlik tervisejuhtimine väga oluline. 

“Olen FaceScani ja BodyScani abil hakanud jälgima treeningute ja toitumise mõju peamistele tervisenäitajatele. Teen uue mõõtmise korra nädalas pühapäeviti, mis aitab tulemusi hinnata ja annab uueks nädalaks motivatsiooni juurde,” avaldab ta. 

Personaal- ja rühmatreener Janar Säkk aga sõnab, et puutub coachina igapäevaselt kokku inimestega, kes soovivad füüsilist ja vaimset vormi parandada ning teadlikumalt tervist juhtima hakata. “Digitaalne kehaanalüüs on kiire ja mugav viis hetkeolukorra kaardistamiseks, eesmärkide seadmiseks ning arengu jälgimiseks,” kinnitab Säkk. 

Olles teadlik oma tervisenäitajatest saame teha paremaid otsuseid oma eluviisi osas. Kuidas tervisejuhtimisega alustada, saad lähemalt lugeda ACTIVATE’i veebilehelt SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.