Tuleviku linn

Ühes Londoni linnaosas rakendatakse uued meetmed õhusaastega võitlemiseks

Õhusaaste põhjustab Londonis igal aastal ligikaudu 4100 enneaegset surma.Foto: Shutterstock.

Londoni loodeosas asuvasse linnaosasse Camdenisse paigaldatakse maailma kõige tihedam õhukvaliteedi andurite võrgustik, et koguda infot õhusaaste kohta linnaosa eri piirkondades, kirjutas Cities Today

Võrgustik hõlmab kogu linnaosa

Projekti viib läbi inseneribüroo AirLabs, kelle andmetel koosneb võrgustik 250 andurist, mis värskendavad infot 60 korda sagedamini kui olemasolevad seirejaamad.

Tihe anduriseadmete võrgustik on kujundatud strateegiliselt nii, et see hõlmaks kogu linnaosa, sealhulgas alasid, mida olemasolev seirevõrk seni ei katnud, ning lisaks piirkondi, mis on õhusaaste suhtes kõige haavatavamad – koolid, transpordisõlmed, tervishoiuasutused ja tiheda liiklusega ristmikud.

Seadmed paigaldatakse laternapostidele, hoonetele ja muule sobivale infrastruktuurile. Mõõtmisi tehakse iga minuti tagant, võimaldades tuvastada väikseimaidki muudatusi õhukvaliteedis.

Iga üksus mõõdab erinevaid õhusaasteaineid, sealhulgas õhus levivaid tahkeid osakesi ja mürgiseid gaase, nagu NO2, CO2 ja osoon (O3), samuti temperatuuri ja niiskust, andes piirkonna õhukvaliteedist täieliku ülevaate.

Andurite kogutud andmed võimaldavad kaardistada vähem saastatud marsruute, kohaldada info järgi kohalikku liikluskorralduspoliitikat ning edastada teavet tõhukvaliteedist kohalikele tervishoiuteenuste osutajatele ja koolidele.

Ohtlikult kõrge lämmastikdioksiidi konsentratsioon

Selle aasta maikuus avaldatud uuringust selgus, et osa Camdeni elanikest puutub igapäevaselt kokku mürgise lämmastikdioksiidi kontsentratsiooniga.

Camdeni nõukogu andmetel on linnaosas neli piirkonda, kus lämmastikdioksiidi (NO2) kontsentratsioon ületas eelmisel aastal seadusliku piiri, hoolimata isegi COVID-19 pandeemiast tingitud liikluse märkimisväärsest vähenemisest.

„Meie ülitihe andurite võrk tagab kohaliku õhusaaste väga hea nähtavuse,” sõnas AirLabsi tegevjuht Marc Ottolini. „Õhusaastekriisiga toime tulemiseks ei ole enam aega oodata – hetkel aitame kõik õhusaaste suurenemisele kaasa, kannatades samal ajal selle põhjustatud terviseriskide all.”

Õhusaaste põhjustab Londonis igal aastal ligikaudu 4100 enneaegset surma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.