Ülemiste City ja Robotex üllatavad uue võistlusega: loo kratt, kes aitab linnaku asukaid ja külalisi

Ülemiste City on koduks 400 ettevõttele, kuhu käivad igapäevaselt tööle kümned tuhanded inimesed ning sajad külalised. Kirev tulevikulinn saab aga järjest uute teenuste ning majade näol täiendust, mistõttu tekib vajadus lahendada ära inimeste juhendamisega seotud väljakutsed.

Sellepärast korraldavadki Ülemiste City ning Robotex võistluse, eesmärgiga luua “kratt” ehk tehismõistus, kes hakkaks abistama Ülemiste City asukaid ja külalisi ning millele hiljem ka füüsiline kuju anda. Parimatele töödele on välja pandud ka auhinnaraha.

Kratid enam võõrast vara ei varasta, küll aga aitavad

Loodav kratt asub tööle Ülemiste City asukate ja külastajate juhendajana. “Nutikas robot peab hakkama saama lihtsamate ülesannetega, nagu näiteks külaliste tervitamine või õige ettevõtte juurde juhatamine,” räägib Ülemiste City juhatuse liige Ursel Velve. Aega parajaks tegevatele inimestele võiks kratt näiteks tutvustada linnaku ajalugu ning teenuseid.

Loodav kratt peab olema võimalikult mitmekülgne ja talendikas, osates tuvastada külastajate räägitud keelt, tellida lifti, autonoomset sõidukit või broneerida ruume. Alguses on plaanis loodavat süsteemi kasutada vaid büroohoonetes, ent tulevikus on Ülemiste City’l kindel plaan seda kasutada üle terve linnaku ning ka veebis.

Kõige suuremaks väljakutseks krati loomise juures on parima tarkvara ja riistvara kombinatsiooni leidmine, sealjuures liigseid kompromisse tegemata. Velve lisab, et tarkvaraliselt peaks süsteem olema piisavalt paindlik ning lubama liidestamist näiteks andmebaaside ning muude funktsioonidega. “Riistvara puhul on nõutud suutlikkus ilma pideva toiteta tööpäeva jooksul inimesi juhendada ja ringi liikuda,” ütleb ta.

Ehituskogemusele piire ei seata

Võistlusele on oodatud nii kogenud meeskonnad IT-ettevõtetest, ülikoolidest kui ka hobikorras robootikaga tegelevad entusiastid. Põhiliseks hindamisfaktoriks on tiimitöö efektiivsus ning võimekus kombineerida tark- ja riistvara ühtseks teenuseks.

Velve sõnul oleks väga tore, kui võistlus annaks eeldused uue ettevõtte tekkele, mis suudaks tulevikus inimestele juhendamisteenust ka väljaspool Ülemistet pakkuda. “Selleks tarbeks pakume koostöös EAS-iga võitjatiimile võimalust osaleda programmis “Uue toote turule toomise meistriklass”, kus kogenud konsultantide kaasabil on võimalik läbi mõelda kogu teenuskontseptsioon,” sõnab ta.

Krati võistluse esimene etapp toimub sel aastal ning koosneb interaktiivse roboti loomisest, teine etapp leiab aset tuleval aastal ning siis on vaja kratile luua ka füüsiline keha.

Uuri võistluse kohta rohkem siit!

Robotex naaseb värskemal kujul

Konkurss Krati leidmiseks toimub Robotexi ning Ülemiste City ja Ettevõtluskõrgkooli Mainor koostöös. “Tegu on ideaalse näitega koostöövõistluste sünnist, kus sisendi annab ettevõte, kellel on vaja argielus mõni suurem või väiksem väljakutse lahendada,” räägib Robotexi tegevjuht Ave Laas.

Robotex toimub sel aastal esmakordselt Saku Suurhallis ning toob kokku võistlejad üle kogu Eesti. Tegevusi on igale vanuseastmele ning külastajad saavad väisata uusi tehnoloogianäitusi ja töötubasid. Lisaks toimuvad ka TalTechi Robotiklubi nimeline Veeralli ja Insplay Roboliiga võistlus “Meie esimene start-up”.

“Fookus on tänavu keskkonnateemal ning võistlustel saavad osaleda nii lapsed, pered, kui ka lasteaedade ja koolide robootikaringid,” lisab Laas.

Robotex võtab aset 29. novembrist kuni 1. detsembrini, registreerumine on avatud kuni 15. novembrini.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.