Urbaniseerumise tagajärjed: kuidas infrastruktuur võiks linna ja looduse suhteid paremaks muuta?

Roheline taristu parandab linnaosade esteetilist poolt, andes samal ajal muid olulisi eeliseid ja majanduslikku tulu, mille heaks näiteks on New Yorgi High Line.Foto: ZinCo

Käes on aeg linnade ümber kujundamiseks – looduslikud ökosüsteemid ja nende bioloogiline mitmekesisus annab linnaühiskonnale palju eeliseid, muuhulgas võime kliimamuutustele vastu seista. Tegutseda tuleb kiiresti ja süsteemselt, sest linnad peavad olema valmis toime tulema üha suurenevate loodusõnnetuste, sotsiaalsete, keskkonna- ja majanduslike katastroofidega, vahendab greenroofs.com.

Maailma Majandusfoorumi Colombia presidendi Ivan Duque kantselei kirjutab: “Julgustan riike ja kohalikke omavalitsusi, samuti kogu linnakogukonda koguma ja levitama tõendeid selle kohta, et linnad on võimalik reaalselt looduspositiivseks muutuda. Peame tegema koostööd, et luua igas ainulaadses linna kontekstis soodne keskkond, kus bioloogiline mitmekesisus ja looduspõhised lahendused on linnade tegevuskavades esikohal.”

Linnade arengu toetamine on 21. sajandi säästva arengu tegevuskava juhtiva ülemaailmse liidri esmatähtis prioriteet. Vähem kui kolmekümne aasta pärast elab kolmveerand kogu maailma elanikkonnast linnades, kus kodanikel on kõrged ootused nii majanduslike võimaluste, heaolu ja jõukuse osas.

Eskaleeruv urbaniseerumine ohustab looduslikku keskkonda, millest linnad omakorda lõpuks ise sõltuvad. Maailma Majandusfoorumi algatus BiodiverCities by 2030 annab teeviida säästvaks lähenemiseks linnade arengule.

New York High Line.Foto: Steven L. Cantor

Looduspõhised lahendused versus traditsiooniline “hall” infrastruktuur

Linnad peaksid põhiteenuseid igaühele pakkuma: piisavalt puhast vett; usaldusväärseid toidusüsteeme, eluaset, energiat ja meditsiini teenuseid; töökohti ja paiku vaba aja veetmiseks, innovatsiooniks ja ühiseks loomiseks. Ometi jäävad paljud linnad sellega praegu jänni ja veavad alt linnaelanikke ja looduskeskkonda, millest linnaelu sõltub.

Vaatamata paljule positiivsele, mida linnastumine inimkonnale on toonud, tingib areng siiski suuresti loodusest võõrdumist ja selle ekspluateerimist, mis põhjustab planeedi stabiilsust ohustavaid lainetusefekte. Linnaametnikud seisavad iga päev silmitsi taoliste keskkonnamõjude tagajärgedega, muuhulgas peab toime tulema kasvavate põudade, üleujutuste, tulekahjude ja tervisega seotud hädaolukordadega.

Rohkem kui seitsekümmend protsenti maailma suurimatest linnakeskustest ja nende enam kui 1,4 miljardit elanikku peetakse keskkonnakahjude suureks või äärmuslikuks ohuks. Pea kuuskümmend protsenti kõigist linnadest puutub kokku vähemalt ühega neist kuuest peamisest looduslikust ohust: tsüklonid, üleujutused, põuad, maavärinad, maalihked ja vulkaanipursked.

Roheline taristu linnadesse

Algatus BiodiverCities by 2030 esitas aruande, milles kutsutakse üles sidusrühmade koostööle integreerimaks loodus kui infrastruktuur ehitatud linnaruumi. Nii saab looduslikke ökosüsteeme kasutada selleks, et pakkuda tavapäraseid urbanistlikke põhiteenuseid.

Looduslik infrastruktuur võib aidata linnadel hoiduda veekatastroofidest ja tugevdada oma vastupanuvõimet sellele valgala kaitse kaudu. Näiteks Hiinas on seda juba näha mitmete nn käsnlinnade ja veeohu tsoonis asuvate linnade pilootprojektide kaudu. Samuti võib looduspõhine lahendus parandada linnaosade esteetilist poolt, saades samal ajal muid olulisi eeliseid ja majanduslikku tulu, nagu näitas New Yorgi High Line

Lisaks saab loodusrikastes linnapiirkondades parandada keskkonna mikrokliimat, vähendada soojussaari, kompenseerida süsinikdioksiidi heitkoguseid ning toetada liigirikkust roheliste katuste ja rohealade suurendamise kaudu, nagu on näha Shah Alamis, Taipeis, Londonis, Soulis, Cordobas ja Barranquillas.

Looduspõhise taristu võiks maksta poole vähem kui tavalise tavalise infrastruktuuri alternatiivid ning anda 28 protsenti lisandväärtust, nagu näiteks süsiniku sidumine, puhtam õhk ja vesi, parem tervis, puhkealad, töökohad ja kasvu võimalused teistes sektorites (nt kinnisvara ja turism). 

Investeerides rohelisse infrastruktuuri ja säästes nõnda maad inimtekkelises keskkonnas, saavad linnad kindlustada oma tuleviku ning nende elukeskkond muutub väärtuslikumaks. Ühtlasi paraneb linnade vastupanuvõime kliimamuutustele ning säilib bioloogiline mitmekesisus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.