Tuleviku linn

USA linnades kasutatakse veerennidest prahi kinni püüdmiseks lihtsat ja käepärast prügikasti

Tänavate äravoolurennidesse satub suurte vihmasadude ja tormidega suurel hulgal kõiksugu prahti, sigaretikonidest plekkpurkide ja kilepakenditeni.

USA ettevõte Frog Creek Partners on selle probleemi takerdamiseks loonud ülimalt lihtsa, kuid efektiivse lahenduse, mida mitmed Põhja-Ameerika linnad juba kasutavad.

Prahti tuleb lihtsalt kokku koguda

Frog Creeki vastus prügiprobleemile on toode nimega Gutter Bin ehk vihmaveerenni prügikast. Sisuliselt paigaldatakse vee äravoolurennile võrk, mis püüab kinni kõik prügi, kuid laseb sealjuures veel vabalt ära voolata.

Selline lahendus suudaks ettevõtte andmete järgi aastas 40 miljonist veerennist 5,2 miljardit kilogrammi prahti püüda. Prahivõrk mahutab tootja andmete järgi püüda lisaks prahile ja sigaretikonidele ka kuni 99% kahjulikke setteid (TSS) ja süsivesinikke ning kuni 90% ulatuses raskemaid metalliosakesi.

Võrku tuleb vastavalt saastehulgale tühjendada iga kahe kuni kolme kuu tagant (väiksemates linnades harvemini) ning selleks ei ole vaja spetsiaalseid oskuseid, vaid lühikest koolitust.

Sellest kuidas asi päriselt välja näeb saab kõige parema ülevaate lühikesest tutvustusvideost.

Selles rubriigis räägime, tarkade ehk nutilinnade arengutest, tuleviku teenustest, transpordist ja arhitektuurist ning kõigest, mis puudutab tuleviku linnade elanikke ja selle keskkonna kasutajaid.

Rubriigi sisu loob ja kureerivad Ülemiste City arendajad Mainor Ülemiste ja Technopolis Ülemiste.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.