Tuleviku linn

USA osariik katsetab tulekahjude vältimiseks uusi termokaameraid

Foto: Shutterstock.

USA-s Utah osariigis tegutsev telekommunikatsiooni agentuur Utopia Fiber katsetab uut süsteemi, mis tuvastab ära metsatulekahju selle varajases faasis. Süsteemi eesmärk on tulekahju korral võimalikult kiiresti teavitada tuletõrjeosakondi.

Tulekahjude varajase avastamise süsteem kasutab tehisintellekt toega termokaameraid, mis on paigutatud suurlinnapiirkonna Wasatch Fronti kolme väikesesse linna. Utah on USA-s üks kõige tuleohtlikumaid osariike, mistõttu pannakse seal tulekahjude ennetamisele ka suuremat rõhku.

Termokaamerad aitavad tulekahjusid tuvastada ja reageerimisaegu parandada

Süsteemi töötas välja Utopia Fiber Brigham koos Youngi ülikooli Capstone’i projektiga. Edwini projekt (Early detection wildfire imaging network) kasutab kolme torni paigaldatud termokaamerat, et tuvastada tulekahju asukoht ning säästa sellega esmareageerijate jaoks kriitilist aega.

“Edwini projekti termokaamerad on nii arenenud, et nad suudavad tuvastada kuuma punkti kuni piksli täpsusega. Kui kaamerad tuvastavad temperatuuri üle 148 kraadi Celsiuse, edastatakse andmed Utopia kiudoptiliste liinide kaudu tuletõrjele, mis vaadatakse üle ja vajadusel reageeritakse.”

Salt Lake’i tuletõrjemeeskond on juba aastakümneid sõltunud suuresti ainult elanikest, kes teavitasid tulekahju märgates hädaabikeskust. Paljudel juhtudel on saabunud need kõned tulekahju kiire leviku takistamiseks liiga hilja, seda eriti kuivades ja tuulistes oludes.

NIFC (National Interagency Fire Centre) andmete kohaselt kulub USA-l loodusõnnetuste tõttu kahjude likvideerimiseks 24 miljardit dollarit aastas. 

“Oleme näinud otsekohe, kui laastavad looduslikud tulekahjud võivad olla. Nüüd, varasema tuvastamisega, saame vältida väikese probleemi suureks muutumist. Layton City on uhke, et saab osa Edwini projektist,” sõnas linnajuht Alex Jensen.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.