Tuleviku linn

Uuring: järgmise kümnendiga väheneb suurlinnades autosõitude osakaal 10 protsenti

Foto: Shutterstock.

Uuringufirma Kantari tuleviku transpordi analüüsist selgus, et ennustuste kohaselt peaks maailma suurimates linnades autotransport aastaks 2030 vähenema 10% võrra.

Kantar ennustab, et 2030 aastast saab murdepunkt jätkusuutlike transpordilahenduste vallas. Järgmise kümnendi jooksul väheneb maailma suurimates linnades isiklike autode kasutamine ennustatavalt sõidujagamise, isejuhtivate sõidukite ja vananeva populatsiooni tõttu.

Analüüsis spekuleeritakse, et kooskõlas autode kasutamise vähenemisega kasvab ühistranspordi kasutus, rattaga sõitmine ja lihtsalt kõndimine, et ühest kohast teise saada.

Uuringufirma küsitles üle 20 000 elanikku 31 linnas nende praeguste transpordikogemuste ja -eelistuste osas. Raportis on infot ammutatud ka mitmetest diskussioonidest, kus osalesid 53 transpordieksperti 14 riigist.

Ennustatavalt esindavad eelnimetatud keskkonnasäästlikumad transpordilahendused aastaks 2030 juba 49% kõikidest linnades ette võetud sõitudest. Autode osakaal peaks selleks ajaks langema praeguselt 51%-lt 46%-le. Ülejäänud viis protsenti peaks selleks ajaks võtma enda alla takso- ja sõidujagamisteenused.

Rattaga sõitmisest saab järgmisel kümnendil tõeline trend

Kiiremini kasvavaks transpordiviisiks tõotab saada just rattasõit – järgmise kümne aasta jooksul peaks see kasvama koguni 18%. Kõndimine ja ühistransport kasvavad ennustatavalt 15% ja 6%.

Kantar ennustab, et 31-st küsitletud linnast muudavad kümnendi jooksul oma liikumisharjumusi kuni 36,7 miljonit elanikku. Suurim muutus ootab ees Manchesteri linnas, millele järgnevad Moskva ja Sao Paolo.

Kümme linna, mis näevad järgmise kümnendi jooksul transpordi osas suurimaid muutusi, on Kantari andmetel järgnevad:

  1. Manchester
  2. Moskva
  3. Sao Paolo
  4. Pariis
  5. Johannesburg
  6. Guangzhou
  7. Milaano
  8. Montreal
  9. Amsterdam
  10. Shanghai

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.