Tuleviku linn

Uuring: Londoni õhukvaliteet on võrreldes 2016. aastaga märgatavalt paranenud

Foto: Shutterstock.

Hiljuti avaldatud uuringu andmed näitavad, et Londonis on õhu kvaliteet alates 2016. aastast oluliselt paranenud. Uuest uuringust selgub, et linnapea rakendatud meetmed toimivad — Ühendkuningriigi pealinnas hakkas õhk puhtamaks muutuma juba enne koroonaviirusest tingitud karantiini.

Siiski elavad endiselt kümned tuhanded Londoni elanikud piirkondades, kus õhu kvaliteet ei vasta ettenähtud piirnormidele ja 99 protsenti pealinna õhust ületab endiselt Maailma Terviseorganisatsiooni WHO soovitatud piire.

Peamised õhusaasteained

Londoni õhk sisaldab peamiselt kaht saasteainet, mis rikuvad inimeste tervist enim: lämmastikdioksiid ja atmosfääri tahked osakesed. Kehva õhu tõttu süvenevad kroonilised haigused, näiteks astma ning kopsu- ja südamehaigused.  

Environmental Research Groupi avaldatud aruanne aga osutab, et riiklike alg- ja keskkoolide arv, mis asuvad õhusaaste piirnorme ületavates piirkondades, on märkimisväärselt vähenenud: kui 2016. aastal oli niisugustes piirkondades veel 455 kooli, siis 2019. aastal ainult 14.

Londoni kesklinnas on lämmastikdioksiidi saaste vähenenud 44% tänu 2019. aasta aprillis rakendatud Ultra Low Emission Zone’i (ULEZ) tsooni tasule, mida maksavad kõige saastavamate sõidukite juhid.

Nüüd sõidab kesklinnas 44 100 õhku saastavat sõidukit vähem ning 79% tsooni sõidukitest vastab ULEZi heitmenormidele. 

ULEZ ja muude meetmete edu annab kindlustunde, et niisuguste tsoonide laiendamine toob Londonile suurt kasu, muuhulgas säästab riiklik tervisehoiuteenistus umbes 5 miljardit naela, kas või juba sellega, et arvutuslikult peaks järgmise 30 aasta haiglaravi vajavate patsientide hulk vähenema enam kui miljoni võrra. 

“Mind valiti mandaadiga, et rakendan meie mürgise õhu puhastamiseks raskeid meetmeid. Tänane aruanne kinnitab minu poliitika positiivset mõju ja seda vaid nelja aasta jooksul,” sõnas Londoni linnapea Sadiq Khan.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.