Tuleviku linn

Uuring: Millistes maailma linnades on kõige parem ja kõige halvem autoga sõita?

Liiklus New Yorgis.Foto: Scanpix/AFP/Drew Angerer.

Maailma parim linn autoga sõitmiseks on väheste ummikute, õnnetuste ja taskukohasuse poolest Kanadas asuv Calgary, halvim aga India linn Mumbai, selgus hiljutisest uuringust.

Euroopas tegutseva autovaruosade müüja Mister Auto poolt läbi viidud uuringus koguti andmeid sadadest linnadest üle kogu maailma ning koostati seejärel kitsam edetabel sajast linnast.

Uuringus võeti arvesse nii linnade taristut, ohutust, sõidukulusid kui ka autojuhtide käitumist. Tulemused näitavad, et kuigi paljudes linnades on taristu ja seadusandlus headeks sõidutingimusteks olemas, tuleb endiselt teha palju tööd ohutumate ja soodsamate sõidutingimuste loomiseks.

Autojuhtide jaoks kümme parimat linna

 1. Calgary, Kanada
 2. Dubai, UAE
 3. Ottawa, Kanada
 4. Bern, Šveits
 5. El Paso, USA
 6. Vancouver, Kanada
 7. Göteborg, Rootsi
 8. Düsseldorf, Saksamaa
 9. Basel, Šveits
 10. Dortmund, Saksamaa

Autojuhtide jaoks kümme halvimat linna

 1. Mumbai, India
 2. Ulaanbaatar, Mongoolia
 3. Kolkata, India
 4. Lagos, Nigeeria
 5. Karachi, Pakistan
 6. Bogota, Kolumbia
 7. São Paulo, Brasiilia
 8. Mexico City, Mehhiko
 9. Rio de Janeiro, Brazil
 10. Mosvka, Venemaa

Kus on parim õhukvaliteet ja kõige rahulikumad autojuhid?

Linnasid järjestades võeti lisaks eeltoodule arvesse veel õhukvaliteeti, ummikuid ja ühistransporti. Viimase puhul on kõrgeima skooriga kusjuures New York, millele järgnevad Singapur ja Tokyo. Halvima ühistranspordi näitajaga linnad on aga Karachi, Bogota ja El Paso.

Inimeste kohta kõrgeima autode arvuga linnad on Ateena, Seattle ja Turin. Madalaima näitajaga on vastavalt Karachi ja Kolkata ning Tel Aviv. Ummikute osas on esirinnas El Paso ja Detroit, kõige halvem on olukord aga vastavalt Mumbais, Kolkatas ja Ulaanbaataris.

Õhukvaliteedi poolest on parimad linnad vastavalt Brisbane, Salvador ja Stockholm, samas kui madalaima vastava näitajaga on Lagos, Karachi ja Peking. “Maailmas on palju linnu, kus ei saa sudu ja autodest tulevate heitgaaside tõttu isegi akent lahti teha, mis mõjutab nende linnade autojuhte ja elanike tervist,” kommenteeris Mister Auto tegevdirektor Sébastien Rohart.

Lisaks heideti uuringus pilk maanteeraevule, kuna frustratsioon võib anda märku teistest liiklusprobleemidest nagu näiteks ummikutest. Vähima maanteeraevu juhtumite arvuga linnad olid uuringu kohaselt Osaka, Tokyo ja Singapur, kõrgeima intsidentide hulgaga omakorda Mongoolia linn Ulaanbaataar, Moskva ning Karachi.

Täieliku ülevaate sajast maailma linnast ja nende tulemustest leiad siit!

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.